Egyre több webáruházban kaphatóak paleolit alapanyagok és olyan hatalmas már a kínálat, hogy nem csodálom, ha káosz uralkodik ezen a téren is.
A PALEOkos receptkártyákon szereplő recepteket igyekeztem úgy összeállítani, hogy bárhol is laksz az országban, el tudd kezdeni az életmódváltást. Viszont az alapanyagok között is van sok különbség, nem mindegy milyen a mandulaliszt, a lenmagliszt stb. Másképp viselkedik a darált mandula, mint a boltban kapható mandulaliszt.
A PALEOkos receptek elkészítéséhez szükséges húst, zöldséget, gyümölcsöt és tojást mindenképpen termelőktől, kisebb húsboltban, piacon, zöldségesben szerezd be.
Ezeken kívül lesz még néhány „különleges” összetevő, amit az alábbiakban ismertetek:
Darált, vagy egész mandula
A kenyerek, sütemények alapanyaga többnyire darált mandula. Kávédarálóban, vagy komolyabb robotgépben egészen apróra tudod darálni. A Lidl vagy Aldi áruházban egész tűrhető áron kapható darált mandula szezonálisan (karácsony előtt egészen húsvétig), olyankor érdemes bespájzolni. Érdemes a piacon is körbenézni, mert egyre több kistermelő termeszti és árulja lédig kiszerelve. Ha viszont nincs sem időd, sem kedved a darálással küszködni, akkor nagyon jó minőségű darált mandulát tudsz vásárolni, de vigyázz!
Egészen másképp viselkedik a sütés során a mandulaliszt és a darált mandula.
Amit én használok, az a Bakos mandulaliszt. A mandulaszemeket megtisztítják a héjától, majd egészen apróra ledarálják. Bár lisztként forgalmazzák, de tulajdonképpen nagyon apróra őrölt darált mandula.
Vásárláskor mindenképpen figyelj oda erre!
Kókuszreszelék
Bármelyik élelmiszer üzletben kapható. Sütemények alapanyaga, kávédarálóban, vagy komolyabb robotgépben egészen apróra tudod darálni.
Mogyoró
A mogyoró bátran fogyasztható a paleolit táplálkozásban, de nem mindegy, hogy milyet. Csak fán termő mogyorót használj, mert a földimogyoró hüvelyes, sokaknál heves allergiás reakciót okozhat is. Termelőtől is vásárolhatsz a piacon, de a legtöbb paleo webáruházban kapható akár egészben, akár őrölt változatban.
Natura lenmagliszt
Sokféle lenmagliszt kapható, de sajnos nem mindegyik viselkedik a kenyerekben ugyanúgy. Ezt a fajtát bátran merem ajánlani, a receptekhez is ezt használom.
Gesztenyeliszt
Gesztenyelisztet szinte csak palacsintakészítésre használok, mert elég borsos az ára, de megéri felvenni a paleolit alapanyagok listájára.
Cocomas kókuszkrém
Sokféle kókuszkrém, kókusztej kapható, de ez a Cocomas vált be a legjobban. Nincs benne semmilyen adalékanyag, vízzel hígítva kókusztej, sűrűn kókuszkrémként használhatod, ráadásul az ára is megfizethető.
Kókuszolaj
Sütéshez, főzéshez, krémkészítéshez egyaránt használható. Nagy a választék, sokfélét kipróbáltam és mindegyiket bátran használhatod. Az ár pénztárcafüggő, vannak egészen drága kókuszolajok. Ha teheted, akkor a közép árfekvésűt vedd.
Nem hallgatom el, hogy nagyszerű testápoló – így használatával kidobhatod a testápolóidat, kézkrémeidet, arckrémeidet, de még a hajvégápolódat is!
Paleolaj vagy Olajessimo
Ez egy különleges napraforgóból kivont olaj, amiből kivonták a lehető legtöbb omega6 zsírsavat, így biztonsággal használható a paleolit diétában.
Himalája só
A himalája só amellett hogy felválthatod vele a sokszor mérgező anyagot is tartalmazó konyhasót, számos jótékony hatással bír az egészségünkre. Rengeteg ásványi anyagot tartalmaz, nem megy keresztül a szervezetre káros finomítási eljárásokon, nincs vegyszerekkel kezelve. Használhatod bőrápolásra is, pl. nagyszerű izzadás gátló hatása van, remek fürdősó, de készíthetsz belőle fiziológiás oldatot is.
Natúr vegamix
Remekül kiválthatod vele az ételízesítőt. Beleszórhatod a levesbe, de ha nem szereted az úszkáló apró zöldségdarabokat, akkor önts le egy evőkanálnyi natúr vegamixet forró vízzel, hagyd állni néhány percig majd leszűrve öntsd az ételhez.
Útifű maghéj
Az útifű maghéjat általában sütemények, pudingok készítésénél használom. Már nagyobb kiszerelésben is kapható a legtöbb paleo webáruházban.
Tápióka keményítő
Nagyon minimális mennyiségben használom sűrítéshez, kenyérsütéshez, akkor is a Nature Cookta speciális változatát mert bár a paleo diétában alkalmazható, mégiscsak keményítő. Nagy mennyiségben semmiképp sem ajánlom a használatát!
Szódabikarbóna
Sütőpor helyett használhatod, bármelyik élelmiszerüzletben kapható.
Étkezési zselatin
Süteménykrémek zselésítésére használhatod, bármelyik élelmiszerüzletben kapható.
Holland kakaópor
Csokoládé helyettesítésére használhatod. A holland kakaópornak van a legmagasabb kakaótartalma.
Étcsokoládé
Sajnos a legtöbb étcsokoládé minimálisan tartalmaz cukrot, de mivel nem fogyasztjuk sűrűn és nagy mennyiségben, így min. 70-80%-os étcsokoládét használj.
Aszalt gyümölcsök
Nagyon figyelj rá, milyen aszalt gyümölcsöt vásárolsz, mert a legtöbb cukrozott változat. Ha lehet, akkor saját magad készítsd, de ha nem lehetséges, akkor csak megbízható forrásból, cukormentes változatot vásárolj.
Eritritol, nyírfacukor vagy stevia
Elsősorban eritritet (eritritol) használok, mert nálam ez vált be a legjobban. Odafigyelek arra, hogy lehetőleg ne Kínai legyen, hanem fa alapanyagú, finn változat. Az eritrit egy olyan természetes édesítőszer, mely szinte olyan édes, mint a kristálycukor, mégis szinte egyáltalán nem tartalmaz kalóriát, nem befolyásolja a vércukorszintet, nem okoz fogszuvasodást és csak részben szívódik fel a szervezetben.
A másik édesítő a nyírfacukor (xilit, xilitol) a következő amit használhattok, de ez sokaknak emésztési problémákat okoz, így óvatosan kezdjék a fogyasztását. A stevia bár a legjobb megoldásnak tűnik, mellékíze miatt sokan nem bírják fogyasztani.
Ha szeretnéd letölteni és kinyomtatni, akkor iratkozz fel a hírlevelemre és
töltsd le az eBook változatát itt >>
Köszönöm, hogy elolvastad ezt a blogbejegyzést! Ha tetszett, kérlek oszd meg a Facebookon.
mint korhazi laboransnö es egyben 30 eve cukorbajos szolok hozza ehhez a cukros informaciohoz- ma specialisan atnezten a nemet oldalakat roluk- s stevia is csak az elejen volt stevia– most már 70 szazalekben kiegeszitl mücukrokat raknak hozza- keresni aritol sem kármentes- föleg májbetegeknek nem kellene hasznalniuk- er nem termeszetes cukor- hanem egy rafinacio – destillacio altalaltal jön borsavbol– aminek hatasara az eritritol de glykol is keletkezik– amivel a maj nem mindig tud megbirkozni– ugyhogy ez nem termeszetes cukor- hanem annak van gyártva….. en kiprobaltam mindet- egyszer- eppugy a füzfacukrot— de csak egyszer- az egesz zacskot kidobtam a szemetbe- oly brutalis a az edesizük- hogy kibirhatatlan— ugy hogy en maradok a méznél-es a barnacukornal… egy kiskanal eleg a teahoz, a kavehoz a müzlihez eppugy-ez az en tapasztalatom es velemenyem– mindeni hatarozza el maga mit is akar hasznalni
nagyon jok a tanacsok- a receptek- mit lehet,mit nem lehet enni- stb.üdv-magdi..bocs a füzfaert- nyirfat akartam volna persze irni
Kedves Szilvi!
Olvastam párszor az emaileket melyeket tőled kaptam. Én nem a 3. hanem a 4.csoportba tartozom. Tehát én előbb elfogyasztok mindent ami nem paleo, majd feltöltöm a kamrát ehető dolgokkal. 🙁
A második hónapban járok, részlegesen paleo ételeket eszem és néha eszem még a régi szokásos ételeket.
Talán azért tartom nehezebbnek, mert angliában élek, idős cukorbeteg hölgy házvezetőnője vagyok, aki nem eszik meg akármit,csak amit megismert és megszokott. Elég nehéz vele új dolgokat megismertetni és elfogadtatni.Igaz, én akarok paleo táplálkozást, nem ő. Az utóbbi időben túlságosan küzd anyagcsere problémákkal, ezért számára is keresem a megoldást. Talán ezen a kis ösvényen tudok elindulni nála kis változtatásra. Igaz,hogy nagyon zöldségevő, szinte naponta zöldséget eszik,hússal. Sajnos a napi 6 csésze Yorkshire teához tehéntejet iszik. Reggelije zabkása (tehéntejben) dióval és áfonya, banán,vagy alma.Nem szereti a zsírokat,olajokat. Ez szerencse számomra is. Ami viszont a nehezebb, hogy naponta főzök vacsorát, ő kéri hogy mikor mit,és ahogy ő szereti. Talán kényelmesebb mint külön főzöcskézni 1-1 embernek. Ő naponta enne burgonyát, borsót, babot, és egy csomó Tilos élelmiszert. Nem nézi jó szemmel,ha különbözőt eszek mint ő. Mi a véleményed, hogyan tudnék ügyeskedni, mert pajzsmirigy problémám, izületi problémám, és egyik reumatológus szerint köszvényem is van. Volt epekő műtétem úgy 30 éve. köszönöm segítő válaszod.
Kati
Szia Kati! Hát, mit mondjak, nincs könnyű dolgod. Sajnos senkit nem lehet a létrán feltolni, ha az nem akar felmenni rajta… A hús és saláta kombináció nagyon jó alap, tehéntej helyett sajnos nem tudok alternatívát, esetleg a kókusztej vagy mandulatej szóba jöhet, de közel sincs olyan íze, mint a tehéntejnek. Zabot garantáltan gluténmenteset tudsz venni, esetleg kókusztejben főzve hátha ízlene neki. A zabból sem túl jó választás, ha minden nap fogyasztja. Tojás nem jöhet szóba nála? Mindenképpen beszéljétek át, hogy mire hajlandó a változás érdekében. Esetleg mutasd meg a gyógyulástörténeteket neki, hátha ez motiválja a változásra. Szilvi