Az elhízást, a cukorbetegséget, a szív- és keringési betegségeket, a Candidát és a rákos megbetegedéseket mind a túlzott cukor- és keményítőfogyasztás okozza.
A civilizációs betegségek mögött egyértelműen a rossz táplálkozás áll. A szívbetegség, cukorbetegség, rák, autoimmun betegségek, depresszió a hagyományosan élő természeti népek számára idegen fogalmak. Hihetetlen, de náluk nem léteznek a felsorolt civilizáicós betegségek.
Ha mi is meg akarunk szabadulni betegségeinktől, vissza kell térnünk a gyökerekhez, azaz úgy kell táplálkoznunk, mint a természeti népek.
A paleo diéta mindazokat a növényi eredetű szénhidrátokat, zöldségeket és gyümölcsöket, valamint állati eredetű fehérjéket és zsírokat tartalmazza, amiket a természeti népek a mai napig fogyasztanak.
A paleo diéta az utóbbi 10 év tapasztalata alapján egy olyan táplálkozási mód, melyről az emberiségnek soha nem is lett volna szabad letérnie.
Mit együnk tehát a paleo diétában?
Hús Marha, sertés, bárány, borjú, nyúl, kecske, juh, ló …
Vadhús Szarvas, őz, vaddisznó, fácán, vadkacsa, nyúl …
Baromfi Csirke, pulyka, kacsa, liba …
Hal Lazac, tonhal, pisztráng, sügér, tőkehal, busa, Afrikai harcsa, szardella…
Zsírok Olíva olaj, kókusz olaj, tisztított vaj (ghí), szalonna, kacsazsír, libazsír …
Tojás Csirke tojás, kacsa tojás, liba tojás, fürj tojás …
Zöldségek hagymafélék, édesburgonya, csicsóka, karalábé, zöldhagyma, padlizsán, karfiol, brokkoli, spárga, paprika, uborka, káposzta, paprika, kelbimbó …
Zöld leveles zöldségek saláta, spenót, kelkáposzta, mángold, endívia saláta, jégsaláta …
Tökfélék Sütőtök, főzőtök, cukkini, csillagtök …
Gyökérzöldségek sárgarépa, cékla, fehérrépa, zeller, paszternák, retek …
Gyümölcsök banán, alma, narancs, bogyós gyümölcsök (eper, áfonya, vörös áfonya, fekete áfonya, szeder), gránátalma, ananász, szőlő, sárgadinnye, cseresznye, meggy, grapefruit, körte, őszibarack, nektarin, szilva, barack, kiwi, citrom, lime, mangó, mandarin …
Diófélék és magvak pisztácia, brazil dió, makadámia dió, gesztenye, kesudió, napraforgómag, szezámmag, tökmag, pekándió, dió, fenyőmag, mandula, mogyoró …
Gomba csiperke gomba, laskagomba, rókagomba, vargánya …
Friss és szárított gyógynövények petrezselyem, snidling, tárkony, oregano, zsálya, kapor, kakukkfű, levendula, menta, bazsalikom, rozmaring, babérlevél, koriander …
Fűszerek és más természetes ízfokozók gyömbér, fokhagyma, kurkuma, fahéj, szerecsendió, paprika, hagyma, bors, csípős paprika, csillagánizs, édeskömény, mustármag, cayenne bors, kömény, vanília, szegfűszeg, chili paprika…
ÚJ! A fontosabb élelmiszereket kinyomtatható PDF táblázatban is le tudod tölteni!
Lányom 1 típusu cukorbeteg,most kezdtük a paleolit táplálkozást,nekünk azt mondták,hogy a paprika és a paradicsom nem jó,mert autoimmun folyamatot indíthat be.
Ez csak a félig érett, zöld paradicsomra igaz. Az érett paradicsomot nyugodtan fogyaszthatjátok.
Szendi szerint a meglévő autoimmun rendbehozatala idejéig célszerű ezeket addig mellőzni. Ugyanígy a keresztesvirágúak a meglévő pajzsmirigyprobléma esetén, de már egészségesnél nem probléma (brokkoli, karfiol, stb.)
Sziasztok! Egyetlen dolog nem világos:
Glutén tartalmú élelmiszereket (pl.: gabonaféléket) ne együnk, de megehetjük az állatokat, amik szintén glutén tartalmú gabonaféléken meg hüvelyeseken és egyéb nem ajánlott zöldségféléken lettek felhizlalva? Hogy van ez? Elég ellentmondásosnak tűnik 😀 Köszi! Vera ->
Kedves Vera! A két dologot teljesen külön kell értelmezni. Az állatok ezeket a tápanyagokat meg tudják emészteni, mi viszont nem. Genetikailag alkalmatlanok vagyunk rá.
“Az elhízást, a cukorbetegséget, a szív- és keringési betegségeket, a Candidát és a rákos megbetegedéseket mind a túlzott cukor- és keményítőfogyasztás okozza. ”
“A szívbetegség, cukorbetegség, rák, autoimmun betegségek, depresszió a hagyományosan élő természeti népek számára idegen fogalmak. Hihetetlen, de náluk nem léteznek a felsorolt civilizáicós betegségek. ”
No, ha ezeket a direkt tudatos hazugságokat ki tetszik törölni, akkor talán valamennyire komolyan is lehetne venni az oldalát, mint általános étrend-tanácsadó helyet. 🙂
Ha el tetszik olvasni a paleo irodalmat, Szendi Gábor könyveit, akkor talán változni fog a véleménye.