Talán már hallottál a ketogén diétáról. Ha nem, akkor érdemes megismerkedned vele, mert sajnos nincs sok helyen publikálva, valójában mire is képes.
Mivel maga a paleolit étrend is egy új dolog, holott őseink is így táplálkoztak, a ketogén diéta még ennél is ismeretlenebb, pedig a kutatások kiválónak találták már a múlt század elején is pl. epilepszia betegség esetén, mégis a nyugati orvoslás a mai napig mostohán bánik vele.
Hogy mit takar tulajdonképpen a ketogén diéta?
Tulajdonképpen a ketogén diéta egy igen magas zsírtartalmú étrend, mely visszaszorítja a szénhidrátok fogyasztását. Míg a paleo diéta 60-40% arányban tartalmaz húst, és zöldséget-gyümölcsöt, addig a ketogén diéta közel 80%-a hús és zsír, 20 %-a pedig zöldség ill. tojás.
Mi a lényege és hogyan hat a ketogén diéta?
A ketogén diéta lényege, hogy minimális mennyiségben viszünk be szénhidrátot az étkezéssel, azt is lassan felszívódó szénhidrátok formájában. Szénhidrátok hiányában a zsír nem a normális anyagcsere utakon keresztül bomlik le, hanem a szervezet a zsírokból állítja elő a számára szükséges energiát. Tulajdonképpen a szervezet egy “túlélő” üzemmódba kapcsol.
Mit lehet akkor a ketogén diéta alatt enni?
A ketogén diéta a paleo diéta szigorúbb változata is lehetne. Természetesen itt sem fogyasztunk glutént, tejtermékeket, hüvelyeseket, mint a paleo diétában!
Amit ehetsz:
- húst (hal, marha, sertés, kacsa, liba, állati belsőségek, bőr stb.),
- erőlevest,
- zsírt (kacsa, liba, sertés),
- tojást,
- zöldséget (saláták, tök, cukkini, répa, petrezselyem, uborka, gomba, hagyma stb.)
Gyümölcsök: kerülni kell a gyümölcsök fogyasztását, de pl. citrom, és fehér húsú grapefruit minimálisan fogyasztható!
Édesítőszerként eritrit, vagy szacharin vagy ciklamát tartalmú édesítőszer használható pl. tea, kávé ízesítésére!
Vitaminfogyasztás: kiegészítésként nagyon fontos az omega3 szedése, mely nagyon erős gyulladáscsökkentő hatású, és fontos a napozás vagy a D vitamin pótlás is. Mivel a vitaminok és ásványi anyagok pótlására is oda kell figyelni, így érdemes szedni naponta egy magas dózisú multivitamint is. (Nem a patikában kapható gagyi multivitamonokra gondolok!)
Nagyon fontos! Ketodén diétába nem fér bele a “bűnözés”!
A ketogén diéta alatt igen kevés szénhidrátbevitel, ezért a máj a zsírokat zsírsavakká és ketonokká bontja le. A ketogén diéta lényege, hogy a szervezet “vészüzemmódba” kapcsol, a zsírt energiává alakítja, melynek a hatására a vizeletben ketontestek jelennek meg.
A ketózis néhány nap diétázás után beindul, aminek a jele, hogy a vizeletben ketontestek találhatóak. Ennek kimutatására a gyógyszertárban kapható egy KetoPhan nevezetű vizeletteszt. Ha a teszt kimutatja a ketontesteket a vizeletben, akkor a ketózis elkezdődött.
Ám ha “bűnözünk”, ez a folyamat szinte azonnal leáll, és újabb néhány nap diétázást követően alakul ki csak újra. A lényeg, hogy a ketogén diéta következtében folyamatosan a ketózis állapotába kerüljünk, azaz legyenek ketontestek a vizeletben.
Kinek ajánlott a ketogén diéta?
A ketogén diéta olyan magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú elismert alternatív módszer, amelyet elsősorban az epilepsziás betegek (főként gyerekek) kezelésére fejlesztettek ki.
Ezen kívül javasolható daganatos megbetegedések, autoimmun betegségek, extrém, makacs túlsúly esetén is elkezdeni, mert ez a “melegágya” a civilizációs betegségeknek.
Meddig érdemes ketogén diéta szerint étkezni?
A szakirodalom szerint 1,5-2 évig is biztonságosan folytatható. A lényeg, hogy a betegség tüneteinek javulásáig, és azután is érdemes a ketogén diétát folytatni, majd visszatérni amíg a tünetek javulnak. Megfelelő vitaminpótlás esetén teljesen biztonságos ez az étrend.
Egy érdekes cikk a diétával kapcsolatosan: 1
MÁR KAPHATÓ!
PALEO gyorsítósáv receptjei beilleszthetőek nem csak a paleolit étrendbe, Hanem a ketogén diétába, a Reg-Enor diétába, a Candida diétába, vagyis bármilyen fehérje alapú diétába is.
Főleg azoknak ajánlom az új szakácskönyvemet, akiknél jelentős a túlsúly és ahol nagy a baj. Épp emiatt lett a neve “gyorsítósáv”.
Hálásan köszönöm ezt a cikket! Még nem hallottam erről a diétáról, de két ismerősöm is van, akinek kinyomtatom és megmutatom. A remény hal meg utoljára.
Pingback: Tökéletes rákmegelőző életmód | Paleo-Diéta.hu
Szia Szilvi!
Ha jól értelmezem, akkor a ketogén diétában a magok és azok őrleményeiből készült étkek sem megengedettek. Jól gondolom? Továbbá: húst lehet sokat. Ebbe beletartoznak a belsőségek is (pl. zúzza, szív, máj, pacal..)? Köszi. Üdv: Andrea
Igen, húst hússal lehet enni, kevés zöldség és ennyi. A húsnál lehet belsőség is, a lényeg, hogy cukor semmi szín alatt ne legyen fogyasztva.
Sziasztok!
A szolizásnak van-e D vitamin előállító képessége, és ha igen milyen gyakran ajánlanák?
Szia Vica! Igen, emeli a D vitamin szintet. A Class FM-ben Vadon Jani tesztelte is, érdemes megnézni 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=j_dmrevLobM
http://www.youtube.com/watch?v=7y_oQztojVE
Szia Szilvi!
Autoimmun betegségből meg lehet gyógyulni ketogén paleo diétával?
Szia Szilvi!
Ellenzik a nyírfacukrot hogy ugyanolyan szinte mint a fehér cukor és hogy az is cukorrépából van előállítva, csak jóval drágább.Igaz ez?
Nem igaz, viszont érdemes nyírfacukorból is az EU származásút venni! Sajnos sok támadás éri az egészségtudatosokat, muszáj szelektálni ezt a sok fals infót.
Sok autoimmun betegség válik tünetmentessé a paleolit táplálkozástól, de sajnos nem minden esetben segít. Az biztos, hogy semmit sem veszíthetsz, ha belevágtok! Hajrá! Szilvi