Ketogén diéta – azaz paleo hard

Talán már hallottál a ketogén diétáról. Ha nem, akkor érdemes megismerkedned vele, mert sajnos nincs sok helyen publikálva, valójában mire is képes.

Mivel maga a paleolit étrend is egy új dolog, holott őseink is így táplálkoztak, a ketogén diéta még ennél is ismeretlenebb, pedig a kutatások kiválónak találták már a múlt század elején is pl. epilepszia betegség esetén, mégis a nyugati orvoslás a mai napig mostohán bánik vele.

Hogy mit takar tulajdonképpen a ketogén diéta?

Tulajdonképpen a ketogén diéta egy igen magas zsírtartalmú étrend, mely visszaszorítja a szénhidrátok fogyasztását. Míg a paleo diéta 60-40% arányban tartalmaz húst, és zöldséget-gyümölcsöt, addig a ketogén diéta közel 80%-a hús és zsír, 20 %-a pedig zöldség ill. tojás.

Mi a lényege és hogyan hat a ketogén diéta?

A ketogén diéta lényege, hogy minimális mennyiségben viszünk be szénhidrátot az étkezéssel, azt is lassan felszívódó szénhidrátok formájában. Szénhidrátok hiányában a zsír nem a normális anyagcsere utakon keresztül bomlik le, hanem a szervezet a zsírokból állítja elő a számára szükséges energiát. Tulajdonképpen a szervezet egy “túlélő” üzemmódba kapcsol.

Mit lehet akkor a ketogén diéta alatt enni?

A ketogén diéta a paleo diéta szigorúbb változata is lehetne. Természetesen itt sem fogyasztunk glutént, tejtermékeket, hüvelyeseket, mint a paleo diétában!

Amit ehetsz: 

  • húst (hal, marha, sertés, kacsa, liba, állati belsőségek, bőr stb.),
  • erőlevest,
  • zsírt (kacsa, liba, sertés),
  • tojást,
  • zöldséget (saláták, tök, cukkini, répa, petrezselyem, uborka, gomba, hagyma stb.)

Gyümölcsök: kerülni kell a gyümölcsök fogyasztását, de pl. citrom, és fehér húsú grapefruit minimálisan fogyasztható!

Édesítőszerként eritrit, vagy szacharin vagy ciklamát tartalmú édesítőszer használható pl. tea, kávé ízesítésére!

Vitaminfogyasztás: kiegészítésként nagyon fontos az omega3 szedése, mely nagyon erős gyulladáscsökkentő hatású, és fontos a napozás vagy a D vitamin pótlás is. Mivel a vitaminok és ásványi anyagok pótlására is oda kell figyelni, így érdemes szedni naponta egy magas dózisú multivitamint is. (Nem a patikában kapható gagyi multivitamonokra gondolok!)

Nagyon fontos! Ketodén diétába nem fér bele a “bűnözés”!

A ketogén diéta alatt igen kevés szénhidrátbevitel, ezért a máj a zsírokat zsírsavakká és ketonokká bontja le. A ketogén diéta lényege, hogy a szervezet “vészüzemmódba” kapcsol, a zsírt energiává alakítja, melynek a hatására a vizeletben ketontestek jelennek meg. 

A ketózis néhány nap diétázás után beindul, aminek a jele, hogy a vizeletben ketontestek találhatóak. Ennek kimutatására a gyógyszertárban kapható egy KetoPhan nevezetű vizeletteszt. Ha a teszt kimutatja a ketontesteket a vizeletben,  akkor a ketózis elkezdődött.

Ám ha “bűnözünk”, ez a folyamat szinte azonnal leáll, és újabb néhány nap diétázást követően alakul ki csak újra. A lényeg, hogy a ketogén diéta következtében folyamatosan a ketózis állapotába kerüljünk, azaz legyenek ketontestek a vizeletben.

 

Kinek ajánlott a ketogén diéta?

A ketogén diéta olyan magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú elismert alternatív módszer, amelyet elsősorban az epilepsziás betegek (főként gyerekek) kezelésére fejlesztettek ki.

Ezen kívül javasolható daganatos megbetegedések, autoimmun betegségek, extrém, makacs túlsúly esetén is elkezdeni, mert ez a “melegágya” a civilizációs betegségeknek. 

Meddig érdemes ketogén diéta szerint étkezni?

A szakirodalom szerint 1,5-2 évig is biztonságosan folytatható. A lényeg, hogy a betegség tüneteinek javulásáig, és azután is érdemes a ketogén diétát folytatni, majd visszatérni amíg a tünetek javulnak. Megfelelő vitaminpótlás esetén teljesen biztonságos ez az étrend.

Egy érdekes cikk a diétával kapcsolatosan: 1 

MÁR KAPHATÓ!

PALEO gyorsítósáv receptjei beilleszthetőek nem csak a paleolit étrendbe, Hanem a ketogén diétába, a Reg-Enor diétába, a Candida diétába, vagyis bármilyen fehérje alapú diétába is.

Főleg azoknak ajánlom az új szakácskönyvemet, akiknél jelentős a túlsúly és ahol nagy a baj. Épp emiatt lett a neve “gyorsítósáv”.

ketogén diáta

 

15 thoughts on “Ketogén diéta – azaz paleo hard”

  1. Hálásan köszönöm ezt a cikket! Még nem hallottam erről a diétáról, de két ismerősöm is van, akinek kinyomtatom és megmutatom. A remény hal meg utoljára.

  2. Pingback: Tökéletes rákmegelőző életmód | Paleo-Diéta.hu

  3. Szia Szilvi!
    Ha jól értelmezem, akkor a ketogén diétában a magok és azok őrleményeiből készült étkek sem megengedettek. Jól gondolom? Továbbá: húst lehet sokat. Ebbe beletartoznak a belsőségek is (pl. zúzza, szív, máj, pacal..)? Köszi. Üdv: Andrea

  4. Szia Szilvi!

    Ellenzik a nyírfacukrot hogy ugyanolyan szinte mint a fehér cukor és hogy az is cukorrépából van előállítva, csak jóval drágább.Igaz ez?

  5. Sok autoimmun betegség válik tünetmentessé a paleolit táplálkozástól, de sajnos nem minden esetben segít. Az biztos, hogy semmit sem veszíthetsz, ha belevágtok! Hajrá! Szilvi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük