Tudtad, hogy a policisztás ovárium szindróma a termékeny korú nők negyedénél kimutatható? A fogamzásgátlók korlátlan használata miatt sokáig nem kerül felismerésre, mert a tablettaszedés elfedi, s így rejtve maradnak a betegség súlyos tünetei.
Sokan csak akkor szembesülnek a PCOS betegséggel, amikor hosszú próbálkozás után sem jön össze a baba, vagy sajnálatos módon bekövetkezik a vetélés.
Sok tünet jelezheti a PCOS fennállását, melyek többek között:
- a túlsúly,
- az elmaradt ovuláció,
- a megnyúlt vagy elmaradt menstruáció,
- a férfias szőrösödés,
- az aknék megjelenése,
- a hasi elhízás,
- a férfias kopaszodás.
De nem ilyen egyértelmű a dolog! Lehet a háttérben PCOS akkor is, ha épp filigrán alkat vagy, hisz a viszcerális zsír rárakódhat a belső szerveidre és ez nem látható kívülről.
A legbiztosabb módszer a policisztás ovárium szindróma kimutatására az ultrahang. Hüvelyi ultrahanggal ugyanis egyszerűen, gyorsan kimutathatóak a petefészekben kialakult apró ciszták.
De hogyan alakulnak ki ezek a ciszták?
Ezek az apró ciszták az elmaradt peteérés miatt “ottragadt” petesejtekből alakulnak ki. A képen látható, hogy a petefészekben sok ilyen ciszta alakulhat ki az évek során.
Mi okozza a PCOS-t?
A háttérben 90%-ban a magas glikémiás indexű ételek, vagyis a finomított szénhidrátok fogyasztása áll. A fogyasztásuk miatt létrejövő inzulinrezisztencia és magas inzulinszint felelős a tünetek kialakulásáért.
A magas inzulinszint gátolja a petesejtek érését, kilökődését, serkenti a petefészek férfihormon-termelését, ráadásul ő a felelős az elhízásért is.
Ha most diagnosztizálják nálad a PCOS-t, az alábbiak várnak rád:
A mai terápiás javaslat szerint az orvos inzulinrezisztenciát csökkentő gyógyszereket és hormonkezelést alkalmaz majd, ill. a gyógyszeres kezelés mellett a petefészek cisztáinak eltávolítását javasolhatja. Ha még nem szeretnél a közeljövőben gyermeket, fogamzásgátló tablettát ír fel, hogy a kialakult tüneteket enyhítse.
Sajnos ez csak átmeneti megoldás, hisz az alap problémával, ami a PCO szindrómát okozza, senki nem foglalkozik!
Ahhoz, hogy végleg megszabadulj a betegségtől, a legfontosabb az azonnali súlycsökkentés! Már egy komolyabb súlyvesztés is 90%-ban helyreállíthatja a peteérést.
Sajnos én is érintett voltam. Amikor először megláttam a cisztás petefészkeimet az ultrahang felvételen, bizony azonnal belevágtam a javasolt terápiába, pedig lett volna más választásom, csak akkor még nem tudtam róla…
Sajnos amikor feláll a diagnózis, sok nő elhiszi, hogy a PCOS egy életre szól, aminek a következménye vagy a lombikbébi program, vagy ha az nem sikerül, akkor a meddőség.
Ha a blogbejegyzés olvasása közben magadra ismersz a tünetek alapján, akkor ne keseredj el, mert van segítség! Vágj bele a paleo diétába és adj magadnak esélyt arra, hogy életed végéig jól érezhesd magad nőként, anyaként, nagymamaként.
Rengeteg információt találsz az oldalamon az életmódváltásról! Iratkozz fel a hírlevelemre, és mindent lépésről-lépésre megtudhatsz a paleolit táplálkozás lényegéről. Egyszerűen, érthetően olvashatsz arról, hogy mit ehetsz és mit nem, hogyan indulj el, mit mivel helyettesíthetsz.
Ezek érdekelhetnek…
Szia,
Talált-süllyedt…pcosz-es vagyok. Viszont a fentiekkel kapcsolatban vitatkoznék…
Mindig odafigyeltem a táplálkozásra. Cukrot, tejterméket, fehérlisztes dolgokat egyáltalán nem fogyasztok már évek óta. Idén derült ki, hogy pcos-es vagyok. Túlsúly mint olyan sosem volt, hiszen mindig is sportoltam. Cukorbetegségről, IR-ről nem tudok beszámolni, mert nincs nálam – szerencsére 🙂
Viszont tinédzserkorban már voltak problémák a mensivel. Úgy gondolom, hogy sajnos apai ágon nagyos sok betegség benne van a génekben, és az egyfajta meglepetés hogy mely leszármazottnál mi fog kijönni.
Ezt is idén tudtam meg, hogy apai ágon a cukorbetegség, szív és érrendszeri problémák, pajzsmirigy problémák, glutén és laktóz érzékenység a génekben van.
Ilyen opciókkal, ilyen felmenőkkel sajnos élhetek akármilyen egészségesen születésemtől kezdve, tuti hogy elnyerek valamit. És ez így is lett.
Gondoltam leírom, hogy van ilyen eset is.
U.i: Hogyan lehet nyerni Nálatok, mert valahogy mindig kimaradok a szórásból… 🙂
További sok sikert kívánok!
Üdvözlettel: Nagy Nikoletta
Szia Niki! Köszönöm hogy leírtad a véleményedet. A blogbejegyzésben is írtam, “A háttérben 90%-ban a magas glikémiás indexű ételek, vagyis a finomított szénhidrátok fogyasztása áll. ” A maradék 10% genetikai eredetű. Szerencsére sok hírlevelesem van, de havonta csak 4 könyvet sorsolok. Remélem mihamarabb rád kerül a sor 🙂 Jó egészséget és minden jót kívánok! Szilvi