Az évek során nagyon sokszor találkoztam olyanokkal, akiknek fogalmuk sem volt mi is az édesburgonya. Édes+burgonya, na az tuti nem lehet jó 🙂
Gyakorlatilag semmi köze a burgonyához, eredeti neve Batáta, csupán külalakja hasonló a burgonyához, de rendszertani besorolása szerint a szulákfélék nemzetségébe tartozó évelő növény.
Személy szerint én imádom az édesburgonyát, napi szinten használom a konyhában, illetve az idén belevágtunk a termesztésébe is. Ebben a bejegyzésben nem akarok részletesebben kitérni a batáta élettani hatásaira, szerintem nagyjából mindenki tudja, hogy egészséges.
Tehát nagyon röviden az édesburgonya élettani hatásáról:
- Az alacsony glikémiás indexének köszönhetően a benne található szénhidrát lassan szabadul fel, így stabilizálja a vércukorszintet, és állandó energialöketet ad.
- A vitamintartalom mellett gyulladáscsökkentő összetevőket, és antioxidánsokat tartalmaz.
Most megosztanék veletek néhány trükköt, amit nagyon sokan nem tudnak a fogyasztásával kapcsolatosan.
Az édesburgonya tárolása
Az elején bizony nagyon sok édesburgonyám a kukában végeztem, mert azt gondoltam, ugyanúgy kell tárolni, mint a sima burgonyát. Ahogyan én sem, úgy nagyon sokat nem tudják, hogy az édesburgonyát télire nem szabad hideg helyiségben tárolni, mert pillanatok alatt megrohad!
Még fagymentes helyiségben sem!!!
Lehetőleg fűtött helyiségben tárold egy jól szellőző kosárban.
Az édesburgonya pucolása
Az elején sokat kínlódtunk az édesburgonya pucolásával, pedig teljesen felesleges, ráadásul sokat pocsékolunk vele. Egyszerűen mosd és dörzsöld meg a héját egy arra alkalmas szivacs dörzsi részével és simán héjastól főzheted, sütheted máris. Ráadásul így egy csomó időt megspórolhatsz a konyhában 🙂
Az édesburgonya szaporítása
Nagyon egyszerűen termelhetsz magadnak Te is édesburgonyát. Tavasszal egy közepes nagysűgú édesburgonyába szúrj fogpiszkálókat, és lógasd félig vízbe. A gyökerei 1 hét múlva jelennek meg, a levelei pedig kb. 3 hét múlva. Ha a cuki levelecskék elérik a 10-15 centimétert, törd le őket és tedd vízbe, hogy gyökeret eresszen. Ha már sűrű gyökeret eresztettek, kis cserepekbe virágföldbe ültetve várd meg a május elejét, amikor a hőmérséklet stabilan eléri a 20-23 °C fokot, és ki lehet ültetni a szabadba a növénykéket. Egy hajtásból 1-1,5 kg édesburgonyatermés várható.
Az édesburgyonya felhasználása
Az édesburgonya felhasználható köretnek, süthető, főzhető, grillezhető, de akár édes süteményt is lehet készíteni belőle. Nálunk a sült édesburgonya és lilahagymás édesburgonyapüré és a vele készült sütik a legnépszerűbbek.
Most megosztom veled a mi kedvencünket, a fokhagymás piros krumplit, ami szinte minden héten szerepel az asztalunkon köretként.
Hozzávalók:
- 1 kg édesburgonya
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 2 ek kacsazsír
- ízlés szerint só, bors.
Az elkészítése ugyanúgy történik, mint a hagyományos piros krumpli esetében:
- Mosd meg és dörzsöld le az édesburgonya héját.
- Vágd 2-3 centiméteres kockákra
- Egy vastag alsú serpenyőben melegítsd fel a kacsazsírt, majd ha már forró, dobd rá a felszeletelt friss fokhagymát.
- Ha a fokhagyma megpirult, dobd rá a felkockázott édesburgonyát és pirítsd addig, míg szép pirosas lesz az édesburgonya külseje.
- Ezután sózd, borsozd ízlés szerint és tegyél rá fedőt.
- Csak addig párold, míg az édesburgonya megpuhul, de még nem fő szét.
- Ezután dobd rá az apróra vágott friss petrezselyemzöldet, forgasd át néhányszor és bármilyen sült hús mellé fogyaszthatod köretként 🙂
Neked mi a kedvenc édesburgonya recepted?
Írd meg hozzászólásként!
Kedves Szilvia!
Az én kedvenc édesburgonya receprem egy sárgarépás, édesburgonyás krémleves. Így készítem:
A mennyiségnél azt veszem figyelembe, hogy az édesburgonya és a répa aránya 3:1 legyen. Tehát 2/3 buri, 1/3 répa.
Vöröshagymát megfuttatok olívaolajon, vagy zsíron. Hozzáadom a felaprított burit és répát. Ráönök annyi felolvadt húslevest (magam készítem és a fagyaszóban tárolom), hogy éppen ellepje. Adok hozzá sót, borsot, szerecsendiót ízlés szerint. Bele szoktam tenni 1-2 koktélparadicsomot is a csumája (mivel később botmixerrel pürésítem) nélkül.
Amikor megfőtt (kb. 15-20 perc), akkor botmixerrel pürésítem és ezután keverem bele a kókusztejet.
Sonkachips-szel, pirított tökmaggal megszórom. Ha van otthon, akkor szarvasgombás olívaolajat is locsolok rá kör alakban. Nagyon fincsi!
Köszönöm a receptet, ki fogom próbálni én is 🙂