13+1 pénzspórolási tipp

paleo spórolás, spórolási tippekHáromgyermekes édesanyaként bizony nem mindegy, hogy mennyit költünk élelmiszerre egy hónapban.

Van néhány trükk a tarsolyomban, amivel már nagyon sok pénzt megspóroltam. Egy részét már biztosan Te is ismered, de remélem tudok újat mondani!

1. Keresd meg a helyi mezőgazdasági termelőket

Vannak termelői piacok, ahol nem csak csirkét, de tojást, zöldségeket és akár diót, cukormentes szilvalekvárt is be tudsz szerezni.

Fő előnyök:

• Minőség: Tudod mivel etetik az állatokat, milyen körülmények között élnek.
• Ár: Mivel nincs kereskedelmi forgalomban az árú, nem rakódik rá különböző adó.

2. Vásárolj szezonálisan

A globalizáció lehetővé tette, hogy a szupermarketek az év bármely szakában kínálnak mindenféle zöldséget, gyümölcsöt. Lehet télen is epret kapni, nyáron pedig narancsot stb. Érdemes lehetőleg helyileg termelt, szezonális gyümölcsöket, zöldségeket vásárolni, és ezeket feldolgozva eltenni befőttként, lekvárként, lefagyasztva, megszárítva. Ez jóval egészségesebb és gazdaságosabb.

3. Nagyobb tételben vásárolj

Sok helyen vágnak felesben sertést, így érdemes az ilyen „szövetkezéseket” kihasználva beszállni. Ha több ismerősöd paleózik, beszéljetek össze és vásároljatok lédig mandula lisztet, kókuszlisztet vagy eritritet stb. Sok paleo webáruházban van már erre lehetőség. Sok paleós klub alakult már nem csak a facebook-on, így érdemes keresni a partner kapcsolatokat.

4. Használd ki a hűségprogramokat, kuponkódokat, akciókat

Kattints ide, ahol találsz néhány kuponkódot, amellyel olcsóbban vásárolhatsz néhány paleo webáruházban. A legtöbb webáruház alkalmaz már hűségpontokat, így érdemes hosszabb távon ugyanott vásárolni.

5. Aukciós és aprópróhirdető portálok

Érdemes megnézni a vatera.hu, teszvesz.hu vagy jofogas.hu portálokat. Itt is sok termelőt meg lehet találni. Magam is itt szoktam évente egyszer diót vásárolni.

6. Vásárolj közeli lejáratú termékeket

Számos élelmiszeripari terméket leáraznak a boltokban. Ezeket nem azért értékelik le, mert hibás minőségűek, hanem mert közel a lejárati dátuma. Sokszor 10-50% kedvezménnyel is megvásárolhatod őket! Természetesen ha nem használod fel őket 1-2 napon belül, akkor mindig fagyaszd le későbbi felhasználásra.

7. Ne pazarold az élelmiszert

Használd fel a maradékot, amennyire csak tudod. Ha nem fogy el valami, fagyaszd le a hűtőben későbbre. A húslevesből kimaradt húsokat ledarálhatod és egy meggyszósszal új ételt készíthetsz belőle. De a lefagyasztott maradék húsokat rakott zöldségként újragondolhatod. Sok pénzt takaríthatsz meg ily módon hosszútávon.

A sült húsok szaftját felfogva később ízesítheted vele a zöldségpüréket. A kimaradt húsevest lefagyasztva később zöldség pároláshoz is felhasználhatod. Semmi sem menjen veszendőbe. Ha csontos csirkemellet vásárolsz, akkor fagyaszd le a csontot és később húsleves alapot főzhetsz belőle. A megmaradt tojásfehérjéket le tudod fagyasztani és később készíthetsz belőle paleo túrót. A megmaradt tojás sárgából pedig készülhet majonéz.

8. Tervezd meg előre a főzést

Vannak, akik mindig a rendelkezésre álló alapanyagokból főznek valamit, míg másoknak szükségük van az előre tervezésre, mit főzzenek az elkövetkezendő 3-5 napban. Egy héttel előre mindig megtervezem, miket fogok főzni és ez alapján szoktam kéthetente szoktam nagybevásárlást végezni, havonta egyszer pedig online vásárolok attól függően, hogy mit fogok főzni.

9. Készíts bevásárló listát

Mindig tervezd meg bevásárlás előtt hogy mire van szükséged, és lehetőleg legyen tele a pocakod vásárlás előtt, mert éhesen bekerülhetnek olyan dolgok is a kosaradba, amik bizony nincsenek a listán!

10. Termelj saját zöldséget, fűszernövényeket

Ha van rá lehetőséged, termelj saját gyógynövényeket, zöldségeket, gyümölcsöket. A fűszernövények megteremnek akár erkélyládában, vagy konyhaablakban is. Mindez lefagyasztható, a zöldségek, gyümölcsök aszalhatóak stb.

Nekem is van egy fűszeres kertem, ahová pl. kakukkfüvet, metélőhagymát, levendulát, rozmaringot, borsmentát, citromfüvet, petrezselymet ültettem. Télire nagy részét be tudom hozni így az ablakban mindig friss fűszerem van.

11. Készíts saját ízesítőket

A bolti és a házi között nagyon nagy különbségek vannak! A saját készítésű mustár, ketchup, ghí, majonéz, lekvár… Mindezeket el tudod készíteni otthon, cukormentesen, és rengeteget spórolhatsz velük. De ne csak ezekben gondolkozz! Készíts saját tepertőt, zsírt, kolbászt, kókusztejet, májkrémet, savanyúságot stb.

12. Kerüld a drága alapanyagokat

Nagyon sok olyan paleo alapanyag kapható már, amik horribilis áron kaphatóak és tulajdonképpen ahhoz, hogy változatosan táplálkozz, nincs is szükség. A PALEOkos recepteket épp ezért hoztam létre, hogy ne kelljen felesleges alapanyagokra pénzt kidobnod! Fókuszálj az egyszerű ételekre. Ahelyett, hogy drága alapanyagokra költesz, inkább ruházz be egy komolyabb robotgépre és készítsd el a saját darált manduládat.

13. Főzz nagyobb mennyiségeket és fagyaszd le

Már sokan hasznosították sikerrel a paleolit táplálkozásban ezt a tippet! Főzz nagyobb tételben és fagyaszd le a felét kiporciózva. Van, hogy egy hetet is ki lehet húzni így főzés nélkül! Van, hogy nem érek rá néhanapján főzni. Ekkor előveszek egy-egy adag ételt a fagyasztóból és mehet tovább a munka.

+1. Ne vásárolj „kényelmi” ételeket

Bár csábító az előre csomagolt készételek vásárlása, hisz nem kell az elkészítésével bíbelődni és sokszor kényelmes csak előkapni. Az előre csomagolt paleo desszertek, kekszek, zsömlék, kenyerek ára sajnos elég borsos, és saját tapasztalatom, hogy az ízük kész csalódás. Sokkal jobban és olcsóbban jársz, ha alkalmanként nagyobb mennyiségben sütsz süteményeket és kisebb adagokban lefagyasztod. A felolvasztásukkal sem kell sokat bíbelődnöd, hisz szobahőmérsékleten fél-negyed óra alatt felolvadnak.

Paleós gyakorlati tapasztalatokért, ötletekért, tippekért kövess a Facebook-on, és kattints a lenti képre!

paleo dieta facebook

Köszönöm!

2 thoughts on “13+1 pénzspórolási tipp”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük