Manapság, ha az egészséges táplálkozásról van szó, rögtön a gluténmentes lisztek kerülnek előtérbe.
Hihetetlen, de a gluténmentes kifejezés szinte egyenértékű az egészségessel, pedig szerintem inkább csak kevésbé kártékonynak tekinthető, mint a hagyományos liszttel készült termékek.
A gluténmentes lisztek fő összetevője a rizs, a kukorica és a szója. Mivel a szójáról már mindannyian tudjátok mennyire ártalmas, így csak a rizsről és a kukoricáról szól a bejegyzésem, mert a gluténmentes élelmiszerek leggyakoribb összetevője ez a két gabonaféle.
Rizs
A legnagyobb vicc a rizsnek a puffasztott változata, amit sokan évek óta abban a tudatban fogyasztanak kenyér helyett, vagy csak úgy nassoláshoz, hogy ez a legegészségesebb fogyókúrás étel.
Pedig magas és gyorsan felszívódó szénhidrát tartalma miatt a vércukorszintet gyorsan megemeli. (Glikémiás Indexe 80 körüli!)
Attól, hogy a rizsben nincs glutén, sajnos tartalmaz a búzalektinhez szerkezetileg és funkcionálisan hasonló lektineket, így áteresztő bélszindrómát eredményezhet, ami egyenes út az autoimmun betegségek felé.
Kukorica
A kukorica az egyik legkedveltebb nyersanyag az élelmiszeriparban, hisz rengeteg minden kivonható belőle, így aztán szinte mindenben benne is van kukoricakeményítő, vagy épp glükóz szirup formájában.
A kukorica bár valóban gluténmentes, Glikémiás Indexe szintén 80 körül mozog, ezen felül ugyanúgy tartalmaz számunkra ártalmas lektineket, mint a rizs.
S ha ez még nem lenne elég riasztó, a genetikailag módosított kukorica beláthatatlan hatással van az emberiségre. Mivel szinte minden feldolgozott élelmiszer tartalmaz kukorica keményítőt vagy kukorica szirupot, így ennek a hatása hosszútávon még nem ismert, de kísérleti patkányokban döbbenetes daganatok alakultak ki a hatására, több szervük károsodott és végül idő előtt elpusztultak. (Az eredeti tanulmányt egyébként itt találod)
Szóval, a fentiek alapján amikor gluténmentes lisztet vásárolsz, és azt gondolod, hogy ezzel sokat teszel a családod egészségéért, jobb ha megnézed, hogy mi van benne.
Ja, hogy magyarországon nincs génmódosított kukorica?
Ez engem egyáltalán nem győz meg! Annyi mindent tiltanak és mégis itt van, mert a pénz az igazi hatalom. Ismerve az élelmiszeripart, a GMO mentességre nincs garancia.
A glikémiás index attól függ, hogy mivel eszed. Ha rostos zöldségekkel, zsírban/fehérjében gazdag ételekkel, vagy savanyú dolgokkal (ecet, citrom) együtt esszük a rizst, kukoricát, akkor már nem is nagy a glikémiás indexe. Tehát csak az a lényeg, hogy ne magában együk.
Rizst esznek a hosszú életű természeti népek, és a rizs aminósav profilja is teljes. A fehér rizsben szinte nincs is lektin. Ha kókuszolajjal együtt főzzük, majd egy éjszakára behűtjük, akkor az emészthető keményítőtartalma is csökken.
Szerintem csak a mennyiség a lényeg, és az, hogy ne magában együk.
A puffasztott, őrölt, darált dolgok is gyorsabban szívódnak fel, mint pl ami egészben van még. A csőről lerágott kukorica is más, mint a kukoricadara. Szóval inkább magával a lisztekkel van baj, nem az alapanyagokkal 🙂
Köszi a cikket! Az én tapasztalatom, hogy ne vegyél lisztet!!! A kölest, hajdinát, zabpelyhet magam darálom, így biztos az ami. A tejeskukoricát /aminek itt a szezonja/ salátába szoktam nyersen belevágni. Ha még főtt tojást, sajtot és esetleg sonkát /amik lehetőleg háziak / is teszek hozzá kész a vacsora. A salátát többféle szezonzöldségből készítem, /paradicsom, paprika, uborka, saláta hagyma, fokhagyma, sárgarépa, zeller, ma ezt fogok vacsorázni.
Szilvikém, köszönöm a sok jó és hasznos tanácsokat, amit eddig is megosztottál velünk. szeretettel Judit nagyi
Én azt nem értem,hogy van az, hogy a ketogén étrend durvább, mint a paleó tudomásom szerint, mégis a ketó étrendben engedélyezett a rizs, krumpli, cukor is. Vagy nem jól tudom? Nekem a ketogént ajánlották, de féltem tőle! Csontritkulás veszélye is fenáll, stb. ha valamit nem jól csinálnék. Ha valaki el tudná nekem magyarázni hogy kell jól csinálni, belevágnék.
Üdv:Kata
Szia Kata! A ketogén diétának is van többféle változata. A paleo ketogén szerintem a járható út, főleg ha komoly a baj. Ami fogyasztható a paleo alapanyagok közül: hús, belsőségek, kevés alacsony CH tartalmú zöldség, tojás, zsír és ennyi. Viszont itt nem ér a “bűnözés”, mert egy félrelépés is megszünteti a ketózist. Ha elhatározod magad, akkor viszont keményen tartsd be a szabályokat és néhány hónapnál tovább térj vissza a paleolit táplálkozásra.
Nekem sajnos az az érzésem, hogy a paleo diéta is csak az üzletről szól.
Minden az üzletről szól, ha bemész a boltba, a gyógyszertárba, megnézed az újságot… Ne ezzel foglalkozz. Paleózni úgy is lehet, ha nem veszel paleo liszteket, édesítőszereket. Húst, zöldséget, gyümölcsöt, tojást boltban is tudsz venni. Igaz, ez is az üzletről szól 🙂 /Bocs, nem bírtam kihagyni!/
Szeretném megkérdezni, hogy az alakor búza, (amiről azt írják gluténmentes) beilleszthető-e a paleo diétába?
Bár kevésbé “áttalmas” a gliadin tartalma, ettől függetlenül én nem ajánlom a fogyasztását.
Szeretném kérdezni kedves Szilvia, hogy az Alakot ősbúza, amit gluténmentesként árulnak, az ismereted alapján valóban az e?
Sikula Edit
Kedves Edit! Sok gabona esetében még ha gluténmentes is, figyelni kell a szénhidrát tartalomra is. Pl. a rizs is gluténmentes, mégis a magas szénhidrát tartalma miatt nem ajánlott a paleo diétában. Ugyanez a helyzet az ősbúzával is. 100 grammban 66,5 g a szénhidrát tartalom. Gyorsan megemeli a vércukor szintet. Szilvi