A lisztérzékenységben szenvedő betegek számának gyors növekedése nem igazán meglepő, ha belegondolunk:
napjaink étrendje nagyrészt gabonából származó szénhidrátok fogyasztásából áll. Sokáig hittük, hogy a kenyér akkor jó, ha szép fehér. Az után azt, hogy a teljes kiőrlésű liszt az igazi. Most pedig ahhoz kell hozzászoknunk, hogy egyáltalán nem eszünk kenyeret.
Sokan a paleo diéta elején nehezen barátkoznak meg a gabonák teljes megvonásával. Hiányoznak a péksütemények, hiányzik a kenyér, hiányzik a rizsköret…
De mi a baj a gabonákkal? Miért kerüljük a fogyasztását?
Az emberi szervezet 2 millió éven át olyan étrendhez alkalmazkodott, amely nem tartalmazott gyorsan felszívódó szénhidrátokat így nem tanulta meg kezelni sem a glutént, sem a tejfehérjét. Ehhez képest ma étrendünk nagy része gabonafélékből áll, így iszonyatos terhelésnek tesszük ki a szervezetünket.
Ha megnézed a feldolgozott élelmiszereket, szinte mindenhol feltüntetik már, hogy az adott termék tartalmaz-e glutént. Ám legtöbbször nem a glutén okoz súlyos problémákat, hanem a gabonafélékben található lektinek és szaponinek. Ez a két anyag ugyanis a szervezetbe jutva növeli a bélfal áteresztő képességét, és az így átjutó emésztetlen fehérjék autoimmun folyamatokat és idegrendszeri problémákat idéznek elő. Ennek következtében alakulnak ki az autoimmun betegségek, cukorbetegség vagy akár a cöliákia is.
Így jobb elkerülni a gabonafélék fogyasztását.
Milyen gabonákat kerülj?
Nem ajánlott az árpa, kukorica, köles, rizs, rozs, búza, vadrizs, hajdina fogyasztása. (A zab és az amarant bár alacsony szénhidrátterhelést jelent a szervezetre, s glutént sem tartalmaznak, mégis csak kis mennyiségben és ritkán fogyaszd!)
Egy kis poén a végére!
A paleo diéta kezdetén sokan nem tudunk mit kezdeni a megmaradt káros élelmiszerekkel. Mivel erre tanítottak minket, kidobni élelmiszert nem nagyon szeretünk, ezért hosszú hónapokig őrizgetjük a lisztet, míg végleg tönkre nem megy. Ezért adok egy tippet, mit kezdj a megmaradt raktárkészlettel.
Készítsd belőle gyurmát, arra tökéletesen megfelel, másra úgysem jó .
Az elkészült színes gyurmákat azután vagy a család gyermekeinek, vagy egy kedves ismerős családnak ajándékozd el.
A főzős gyurma receptje:
- 20 dkg liszt
- 10 dkg só
- 2 kk citromsav
- 1 ek étolaj
- 3 dl víz
- Ételszínezék (én szoktam hozzáadni Dr. Oetkeres mandula aromát, így isteni illata lesz!)
Elkészítése:
- Az összes hozzávalót tedd egy vastag aljú edénybe, alaposan kavard össze.
- Kapcsold be alatta a tűzhelyet.
- Egészen addig főzd, míg összeugrik a massza.
- Azután öntsd az asztalra és alaposan, azon forrón gyúrd át, így szép sima lesz.
- Zacskózd be és tedd a hűtőbe. Hónapokig eláll!
Jó szórakozást hozzá!
A zab az nem gluten mentes.Ellenben a kukorica,rizs,hajdina az igen-ezert sem egyertelmu szamomra a dolog.
Nem a gluténnal van a legnagyobb baj. Íme egy kis idézet a cikkből:
“Ám legtöbbször nem a glutén okoz súlyos problémákat, hanem a gabonafélékben található lektinek és szaponinek. Ez a két anyag ugyanis a szervezetbe jutva növeli a bélfal áteresztő képességét, és az így átjutó emésztetlen fehérjék autoimmun folyamatokat és idegrendszeri problémákat idéznek elő. Ennek következtében alakulnak ki az autoimmun betegségek, cukorbetegség vagy akár a cöliákia is.”
Hát ezért. Szerintem egyértelmű.
Én vettem gluténmentes lisztet sütöttem előírás szerint kenyeret belőle gumiszerü lett két napig bírtam enni reggel belőle a tükörtojáshoz s aztán megváltam tőle nagyon szomorú lettem ételt nem szívesen dobok ki üdv Éva
A paleo diétában nem eszünk gluténmentes lisztből készült ételeket sem!
Egy kis segítséget szeretnék kérni…mostanában tervezem az új életmód elkezdését,csak előtte mindennel tisztában szeretnék lenni..
Mostanában jelent meg a Pro Body kenyér,inkább fehérjéből áll mint szénhidrátból..ezt szabad enni?vagy még ezt sem?? állítólag 90%al kevesebb szénhidrát van benne.
A másik kérdésem:Bio kölesgolyót szabad enni?ugyanis gluténmentes.
+Laktózmentes ételekkel mi a helyzet?
szabad vagy nem szabad??
Előre is köszönöm a segítséget!Gratulálok a honlaphoz:))))
Köszönöm és örülök, ha segítséget jelent a honlapom! Kérdéseidre a válasz: a gabonák nem csak a gluténtartalmuk miatt nem fogyaszthatóak, hanem mert van bennük sok olyan anyag, ami áteresztővé teszik a bélfalat. A tejtermékeknél is ugyanez a helyzet. Ha laktózmentes is, van bennük növekedési hormon. Sajnos nincs alternatíva, a legjobb ha elkerülöd az ilyen gluténmentes, laktózmentes termékeket. Csak rajtad múlik, határozd el magad és utána könnyen át tudsz térni a paleo diétára. Egy idő után észreveszed, hogy simán elmész egy pékség mellett, vagy a vendégségben hidegen hagy a cukros-habos torta. Sok sikert a kezdéshez! Szilvi
Pingback: Kenyér-kérdés... Kell-e helyettesíteni a kenyeret? Milyen helyettesítsem? | Paleo-Diéta.hu
Köszönöm a gyors választ.
Amúgy idáig sem ettem finomított szénhidrátot…de amióta elolvastam Szendi Gábor könyvét azóta már teljes kiőrlésűt sem.Nagyon elrettentet.
A tejjel régóta nem vagyok jó barátságban,csak a túró rudival..de lassan és biztosan azt is elhagyom.Az almaecetes vizet továbbra is szabad fogyasztanom??vagy annál is van valami kitétel?
Még egyszer köszönöm a gyors választ,jó,hogy van kitől tanácsot kérnem ha letévednék a Paleo útról :)))