Van úgy, hogy sokszor egy súlyos egészségügyi probléma hívja fel a figyelmünket arra, hogy nem jó úton járunk, változtatni kell.
Ezt van, aki büntetésnek fogja fel, vannak azonban olyanok is, aki hálásak, mert az életmódváltással bizony vissza lehet fordítani a dolgok rossz irányát.
Az életmódváltást sajnos nem lehet patikában megvenni, nem írja fel az orvos receptre, amit csak be kell venni és letudtuk a dolgot, hanem magunknak kell elhatározni, majd végigmenni az úton.
A paleolit táplálkozás nagyon sok egészségügyi problémára megoldást nyújthat, amiről bízom benne már senkit sem kell meggyőznöm, hisz több száz gyógyulástörténet kering az interneten, sok gyógyult indított blogot és mesélte el a történetét.
Vannak azonban olyan esetek, amikor a paleolit étrenden is szigorításokat kell alkalmazni.
Vannak betegségek (pl cukorbetegség), ahol a csökkentett szénhidrátbevitel hozhatja meg a várt eredményt, ez a ketogén diéta, amiről már több blogbejegyzést is írtam, és vannak olyan betegségek (pl. pajzsmirigy, reuma), ahol egyéni érzékenység miatt speciális élelmiszerek kiiktatása (pl. gyümölcs, tojás, diófélék) hozhatja meg a várt eredményt, ez az AIP (autoimmun) paleo diéta.
Szándékosan írtam mindkét irányzatnak a „diéta” szót, mert mindkettőt csak meghatározott ideig szabad alkalmazni, majd vissza kell térni a paleolit táplálkozásra, mely egy életen át folytatható táplálkozás. |
Mit nevezünk autoimmun betegségnek?
- az áteresztő bél
- a gluténérzékenység
- a bélflóra egyensúlyának felborulása
Dr. Sarah Ballantyne ajánlása szerint a felsorolt problémák rendezése miatt érdemes elkezdeni a paleolit táplálkozást, néhány megszorítással.
A paleolit étrend nem tartalmaz gabonákat, cukrot, burgonyát, hüvelyeseket és tejtermékeket. Ezen felül autoimmun betegség esetén gondot okozhatnak a paprikafélék, a tojás, a diófélék, a cukorhelyettesítők és az alkohol is, ezért ezeket az élelmi anyagokat el kell kerülni egy ideig, hogy megtudhassuk, konkrétan mi okozza az autoimmun betegség tüneteit.
Paprikafélék
Az AIP autoimmun paleo protokollban szükséges kizárni az étrendből a burgonyafélék családjába tartozó zöldségeket is a bennük található szaponin, és kapszaicin tartalmuk miatt: paradicsomot, paprika, padlizsán és minden paprikatartalmú fűszert. A mostanában divatos Goji bogyó is ide tartozik!
Tojás
A tojás ugyancsak erős allergén lehet autoimmun betegség esetén. Sokan nem tudják, de a tojásfehérje feladata, hogy a lizozim nevű enzimmel megvédje a tojássárgáját (a benne növekedő embriót) a kívülről érező támadásoktól.
Diófélék, magok
A diófélékben és magokban található fitátok is gondot okozhatnak autoimmun betegségek esetében. Felszívódási zavart okozhatnak, hozzájárulhatnak a bél áteresztő képességének növekedéséhez.
Cukorhelyettesítők
Az AIP autoimmun paleo protokoll során nem ajánlottak a cukorhelyettesítők sem, így sem eritritet, sem steviát, sem nyírfacukrot nem fogyaszthatunk.
Fájdalomcsillapítók, alkohol
Nagyon fontos, hogy a legtöbb vény nélkül kapható fájdalomcsillapító (pl. aszpirin vagy ibuprofen) és az alkohol fokozzák a bél áteresztő képességét, így ezeket is kerülni kell!
Akkor mit is ehetünk autoimmun betegség esetén?
A lista pofonegyszerű:
- bármilyen húst, halat, vadat,
- zöldségeket,
- gyümölcsöket
- jó minőségű zsírokat
Az AIP autoimmun paleo protokoll alatt az egyik legjobb barátod az Erőleves lesz, amely nemcsak az állat húsát, de az emésztőrendszer gyógyulását segítő kötőszövetes állományt, belsőségeket, és a csontokat is tartalmazza.
Az erőleves receptjét itt találod >>
A fermentált élelmiszereknek is fontos szerepe van az étrendben és a bélflóra rendezésében, érdemes kiegészíteni az étkezéseket kevés csak sóval érlelt savanyú káposztával.
Gyümölcsökből akár napi többször is ehetsz, de a napi gyümölcscukor bevitelt ne haladja meg a 20 grammot, ami gyümölcstől függően 2-5 darabot jelent naponta. A bogyós gyümölcs jobb választás (pl. ribizli, áfonya, szeder, málna), mert alacsony a cukor és magas az antioxidáns tartalmuk.
Főzéshez, sütéshez legjobb állati zsírt használni (pl. kacsa-, sertés-, libazsír).
Meddig kell az AIP autoimmun szigorú diétát betartani?
Mielőtt válaszolok, had tegyek fel Neked egy kérdést:
Hány hónapig bírod még elviselni az autoimmun betegséged tüneteit?
Na ugye!
Ha már paleo étrend szerint táplálkozol, akkor nem lesz nehéz dolgod, szinte csak a reggelit kell átvariálnod az AIP autoimmun paleo protokoll diéta szerint.
Ha még csak most kezded az életmódváltást, akkor eleinte nehéz lesz átállnod, de amint érzed majd a tünetek javulását, ez fog lelkesíteni a folytatásra.
Még mielőtt belekezdünk az AIP autoimmun paleo protokoll részleteibe, az első és legfontosabb étrendi ajánlás, hogy itt nincs csalás! Míg a paleóba belefér néha egy tányér rizs, vagy egy gombóc fagyi, az AIP diétában ez szigorúan tilos! Tehát nincs gabona, nincsenek hüvelyesek, nincs tejtermék, nincs cukor. Ha ezt nem tudod betartani, bele se kezdj! |
Hogyan kezdjem el az AIP autoimmun paleo protokollt?
A bevezető szakasz az, hogy az AIP autoimmun paleo protokoll szerinti szigorú diétát legalább 30 napig tartsd be. Szerintem ideálisabb, ha 3 hónapig szigorúan betartod, amíg a gyulladásos folyamatok rendeződnek, hisz maga az autoimmun betegséged sem egy-két hónap alatt alakult ki, így időre van szüksége a szervezetednek a regenerálódáshoz.
A bevezető szakasz egy nagyon jó alap, amire azután lehet építkezni. Ha megvan a jó alap, a ház falai is stabilan fognak állni.
A következő időszak, amikor szépen lassan visszavezetheted a paleo elvek szerint a tojást, a dióféléket, a paprikát, paradiscsomot, padlizsánt stb.
Milyen eredményt várhatok az AIP autoimmun paleo protokolltól?
Az AIP autoimmun paleo protokoll sem egy csodaszer, de jó eséllyel várható tőle az autoimmun betegség lecsendesedése és akár a tünetmentesség is.
Ha belevágsz, ez mindenképpen reális célkitűzés.
Íme tehát az AIP autoimmun paleo protokoll 5 lépéses programja:
Legalább 30 napig száműzd az étrendből: gabonák, magvak, glutén, cukor, paprikafélék, burgonya, tejtermékek stb.
Vezesd vissza a tojást és figyeld a tüneteket. Ha hevesen reagál a szervezet, akkor érdemes várni még.
Vezesd vissza a dióféléket, magokat. Ha hevesen reagál a szervezet, akkor érdemes várni még.
Vezesd vissza a paprikaféléket, paradicsomot, padlizsánt. Ha hevesen reagál a szervezet, akkor érdemes várni még.
Vezesd vissza a cukorhelyettesítőket, kávét. Ha hevesen reagál a szervezet, akkor érdemes várni még.
Ha mindent fokozatosan vezetsz vissza és figyeled a tüneteket, szép lassan ki tudod alakítani a paleolit étkezést úgy, hogy a közérzeted látványosan javulhat. Lehet, hogy egyéni érzékenységtől függően lesz, amit csak hónapokkal később tudsz visszavezetni, de az is előfordulhat, hogy véglegesen száműznöd kell ahhoz, hogy teljes életet élhess.
Itt egy általam szerkesztett táblázat, mit ehetsz és mit kerülj az AIP autoimmun paleo protokoll szerint >>
Töltsd le és használd egészséggel 🙂
Jó szívvel ajánlom a figyelmedbe autoimmun betegség esetén a Bimuno® flóra rost-komplexet, mely a jó bélbaktériumokat segíti, a rosszakat visszaszorítja.
Felhasznált Irodalom
http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/a_civilizacios_betegsegek_es_az_ipari_forradalom.php
http://www.thepaleomom.com/the-autoimmune-protocol/
http://www.tenyek-tevhitek.hu/szivargo-belszindroma.htm
Szia Orsi! Igen, felnőtteknek is kemény, de gyerekeknek még nehezebb, hisz látja hogy a többiek mit esznek. Ha elég idős, hogy megértse miért szükséges, akkor könnyen rávehetőek az étrendre. Szilvi
Jobbulást kívánok! Esetleg még kiegészíthetnéd a terápiát napi 10-15 gramm C-vitaminnal. Szilvi
Kedves Szilvi!
Az lenne a kérdésem,hogy az Aip diéta alatt kávét vagy esetleg ganorderhás kávét lehet inni?
Kedves Szilvia! Az AIP diétánál az elkészített erőlevest is lehet használni, vagy csak később a paleonál? Ha igen, meddig lehet a hűtőben tárolva fogyasztani, és azt hidegen ajánlatos enni, vagy lehet melegíteni? Valamint lehet, hogy buta kérdés lesz, bár nem esik róla szó sehol, hogy kávét lehet-e fogyasztani, illetve a növényi tejeket pl. mandulatej, stb. ?
Kedves Emmi! Igen, fogyasztható az erőleves, nyugodtan lehet melegíteni, egyéb levesekhez ízesítőként tenni belőle. A kávét kerülni kellene az AIP időszak alatt, mivel babféle, biztos ami biztos. A növényi tejek közül csak a kókusztej ajánlott.
A kávé mivel babféle, az AIP időszak alatt kerülendő, de a későbbiekben természetesen paleo alatt fogyasztható.
Chia mag fogyasztható aip diéta alatt?
Nem ajánlott a fogyasztása.
Kokuszlisztből sütött kenyeret lehet fogyasztani aip diéta alatt? Ha igen, milyen alapanyagokat használhatunk?
AIP étrend alatt kerülni kell a péksüti-kenyérféléket, maradj az alap élelmiszerlista mellett, hidd el, nem fogod megbánni 🙂