Az utóbbi időben egyre többen keresnek meg azzal a problémával, hogy mit reggelizzenek, ha már unják a rántottát, a kolbászt és a paleo sütik, kenyerek kombinációját?
Minden paleós életében eljön az az idő, amikor változásokra van szükség. Új receptekre, új ízekre, új szokásokra. Erre is tökéletes megoldás a zöldturmix.
Hogy mire jó még a zöldturmix?
A zöldturmixok fogyasztását főleg azoknak ajánlom, akik kevés zöldséget fogyasztanak, vagy esetleg székrekedéssel küszködnek, mert a zöldturmix nem csak vitaminokkal, ásványi anyagokkal látja el a szervezetedet, hanem rengeteg rosttal.
Óriási tévhit, és a média napról napra sulykolja belénk, hogy csak a teljes kiőrlésű gabonák, a müzlik és a gabonapelyhek biztosítanak számunkra megfelelő rostpótlást! A tévéből az egészséges szóra legtöbbször a reggeli gabonapelyhek, és a müzli szeletek ugranak be először. Az hogy tele vannak rejtett cukorral, néha tejtermékekkel és guténnel, csak egy dolog.
Jó ha tudod, hogy az emberi szervezet számára jól hasznosuló rostforrás a gyümölcsökben és a zöldségekben keresendő, és nem boltok gabonapelyhes, müzlis polcain.
Visszatérve a zöldturmixokra…
A zöldturmix tulajdonképpen egy gyümölcsből és zöldségből álló pépes ital, melyet végtelen variációban el tudsz készíteni akár reggelire, akár esti itókának. Jó hír, hogy zöldturmixot nem csak nyáron lehet készíteni, hanem egész évben, akár fagyasztott gyümölcsökkel, vagy fagyasztott zöldségekkel is.
Mi kell a zöldturmix elkészítéséhez?
- A legfontosabb alapanyag a friss gyümölcs, például banán, alma, narancs, bogyós gyümölcsök stb. Másodsorban jöhet mindenféle zöldség, például spenót, répa, cukkini, salátafélék, cékla stb.
- A zöldturmix hígításához használhatsz frissen facsart gyümölcslevet, vagy növényi tejet, esetleg gyógynövényteát.
- Ízlés szerint fűszerezheted, ízesítheted: friss citrommal, fahéjjal, őrölt vaníliával, szegfűszeggel, vagy természetes édesítőkkel. Tovább dúsíthatod chia maggal, vagy akár kollagénnel is, hogy még egészségesebb zöldturmixot kapj 🙂
- Az összeállításhoz szükséged lesz még egy turmixgépre vagy egy botmixerre.
Hogyan kombináld az összetevőket?
Úgy gondolom, hogy fele-fele arányban használj zöldségeket a zöldturmixba. A turmixgépbe először mindig a folyadékot töltsd bele, azután jöhet a feldarabolt gyümölcs, a feldarabolt zöldség, majd az ízesítők. Végül addig turmixold, míg krémes, homogén nem lesz az állaga ( kb. 1-2 perc).
Sokféle kombináció létezik, de nekem az évek során kialakult néhány bevált recept, fogadd szeretettel:
1.
2 dl frissen facsart narancslé
1 db banán
1 marék friss salátalevél összedarabolva
2.
2 dl frissen facsart almalé
1 db alma héjastól összedarabolva
1 db kisebb cukkíni héjastól összedarabolva
3.
2 dl frissen facsart narancslé
1 db banán
1 marék friss spenót, vagy fagyasztott spenót
4.
2 dl frissen facsart narancslé
1 db banán
1 db zsenge répa felkockázva
1 fél cékla összedarabolva
5.
2 dl frissen facsart narancslé
1 db banán
1 nagy marék friss zöldpetrezselyem
Nagy segítség, hogy már kapható frissen facsart (nem cukros sűrítményből készült!) alma és narancslé a Lidl-ben! Ezeket bátran használhatod a zöldturmixodba. Persze jobb a frissen, otthon facsart, de valljuk be őszintén, reggel kinek van ehhez ideje, és hangulata.
Mivel a turmixgépem egy literes, én mindig túlzásba szoktam esni, addig pakolgatom a gyümölcsöket, zöldségeket, hogy az egész családnak jut a végeredményből, de nem bánják, mert nagyon finom és egészséges a zöldturmix 🙂
Fogyasszátok ti is egészséggel!