Tudtad, hogy a lekvárfőzés egészséges módon éppoly egyszerű, mint a hagyományos cukros, tartósítószeres eljárással?
Lekvár eltevés cukor és tartósítószermentesen? Nem nagy ördöngösség, jöjjön hát az én módszerem paleós szemmel :-).
Lekvárfőzéshez teljesen felesleges a tartósítószer vagy a cukor mégsem fog megromlani! Tévhit, hogy cukor mindenképpen kell a lekvárba, mert az tartósítja! Nem a cukor tartósít, hanem maga a főzési eljárás!!!
Az első és legfontosabb az üvegek alapos elmosása majd fertőtlenítése.
Minden esetben bio mosószerrel alaposan átsikálom az üvegeket, átöblítem tiszta vízzel, végül beáztatom ecetes vízbe (5 l víz, 2 dl ecet), és kevés ecetes vizet hagyva az üvegekben a legmagasabb fokozatra 5-6 percre beteszem a mikróba. Ha elhültek, kiöntöm a maradék vizet az üvegekből, így készen állnak a töltésre.
A kupakok esetében szintén bio mosószerrel átdörzsölöm őket, leöblítem tiszta vízzel, ecetes vízben áztatom, majd ecetes vízzel felteszem egy kis lábosban és 4-5 perc forralás után hagyom kihűlni a vízben őket.
A lekvárfőzés trükkjei…
A lekvárkészítéshez kimagozom a gyümölcsöt és egy vastag aljú lábosban elkezdem lassú tűzön főzni. Ha már levet eresztett, simára turmixolom. Főzöm egy kicsit, hogy a víz nagy része elpárologjon. Bármilyen gyümölcsről is van szó, mindig teszek bele egy kevés citromlevet, mert ez kiemeli a gyümölcsök ízét! Felforrás előtt teszek a lekvárba ízlés szerint eritritet vagy más paleo édestőt, illetve eritrittel elkevert pektint és újra felforralom. Ha megrottyant, mehet az üvegekbe.
Az utolsó lépés a szárazdunszt…
Ezután szorosan rácsvarom a kupakokat és a fejére fordítva hagyom az üvegeket néhány percig. Ha kész, visszafordítom majd mehetnek a száraz dunsztba. Ehhez szükség van egy nagyobb lavórra, amibe teszek törölközőket, erre jöhetnek a forró üvegek és az egészet körbeszigetelem törölközőkkel, konyharuhákkal és így hagyom kihűlni.
Ennyi! Kész is van 🙂
Néhány lekvár főzési trükk jöjjön még!
Mivel nem használok cukrot és tartósítószert a lekvárok elkészítésénél, arra törekszem, hogy kis üvegekbe tegyem el a lekvárt, mert bár évekig nem fog megromlani, de a felbontása után ha nem fogyasztjuk el néhány napon belül, könnyen megpenészedhet.
Ha mégis nagyobb üvegekbe teszed el a lekvárt, felbontás után keverj bele néhány csepp grapefruitmag-cseppet, ami természetes tartósítóként működik.
Teljesen cukormentesen is főzhetsz lekvárt, nem fog megromlani! Ebben az esetben fogyasztás előtt tehetsz hozzá paleo édesítőt és máris lehet kanalazni 🙂
Sűrítéshez használhatsz petint, vagy agar-agart is. Ha nem akarsz ezzel küszködni, vagy drágállod ezeket az alapanyagokat, főzd addig a lekvárt, míg nagyjából besűrűsödik, és felután tegyél hozzá egy kevés zselatint majd a hűtőben szépen besűrűsödik. Egy kisüveg lekvárhoz elég 1-2 kávéskanálnyi zselatin, amit langyos vízben feloldasz, és addig melegíted a mikróban, míg éppen elolvad a zselatin. Ezt keverd hozzá a lekvárhoz és mehet is a hűtőbe.
Télen is készíthetsz ám lekvárt fagyasztott gyümölcsből frissen! Épp annyi lekvárt készíts, amennyire szükséged van. Gyorsan megvan, és ebben az esetben nagyon üvegfertőtlenítésre sincs szükség, teheted műanyag dobozkába is a friss lekvárt.
A lekvárt ízesítheted sok mindennel, fahéjjal, szegfűszeggel, levendulavirággal, gyömbérrel, vanília kikapart magjával stb. A meggy, a kajszi-, és az őszibarack kifejezetten finom levendulával, én minden évben főzök belőle 🙂
Szóval cukrot, tartósítószert nem használok a lekvár főzéshez, mégsem romlik meg semmi 🙂 Ugye, hogy egyszerű dolog a lekvár főzés?
A Befőzések módjával, menetével teljesen egyetértek, mert “Nem a cukor tartósít, hanem maga a főzési eljárás!!!”. Így igaz, ezért nincs szükség semmi féle dunsztolásra sem, mert az üvegben lévő, nagy hőt átélt lekvárban már nincs fertőző anyag, mert az a hő hatására már elpusztult. Kb. 50 évig befőztem szinte mindenféle gyümölcsöt, de soha nem dunsztoltam a megfelelő hőt elért lekvárokat. Soha nem romlott meg semmi. Igaz, hogy mindent csavaros fedelű üvegben tettem el.
Köszönöm Ilona hogy megosztottad a véleményedet 🙂