Közétkeztetési katasztrófa és a gluténallergia

gluten

Igazán nem akarok kukacoskodni, csak elszomorít, hogy itt tart ma az óvodai közétkeztetés. Sajnos jogszabályok ide, jogszabályok oda, az egészséges táplálkozás kivitelezhetetlen a közétkeztetésben…

Ezzel az étlappal a minap találkoztam. Mivel az étlapokon már kötelező feltüntetni az allergén információkat, így láthatjátok, hogy minden étkezés tartalmaz glutént.

Sajnos nem jobb ennél a nyugdíjas étlap sem, ott öt étkezésből mind az öt tartalmaz glutént. 

óvodai étkeztetés glutén

Mi a baj a gluténnal?

Már több blogbejegyzésemben foglalkoztam a glutén témakörével. Sajnos a gluténallergia lassan járványos méreteket ölt a civilizált területeken. 

Talán Te is azt gondolod, mivel nem vagy cöliákiás, akkor nem is érint ez a probléma, pedig ez nem így van! 

A Magyar lakosság 1-2%-a szenved súlyos tüneteket mutató cöliákiában (lisztérzékenységben), de ennél sokkal-sokkal többen vannak, akik még nem tudnak a betegségükről, vagy rejtett glutén allergiában szenvednek.

Talán nem tűnik túlságosan veszélyesnek ez a betegség, pedig komoly egészségügyi bajokat okozhat: 

A “klasszikus” gluténallergia tünete a hasmenés, testsúlyvesztés, puffadás. 

De a glutén nem csak bélrendszeri tüneteket okozhat, hanem:

  • meddőséget,
  • különféle neurológiai zavarokat (pl. depressziót, hiperaktivitást),
  • cukorbetegséget,
  • szívbetegséget,
  • ízületi gyulladást,
  • skizofréniát,
  • és sajnos daganatos betegségeket is.

Szerencsére a gluténallergia gyógyítható, és ahhoz, hogy elkerüljük a súlyos szövődményeket, egyszerűen ki kell iktatnunk az étrendünkből a gluténtartalmú ételeket. 

Ez azonban nem is olyan könnyű!

Gondoltad volna, hogy ma már a glutén nemcsak a gabonafélékben, hanem húskészítményekben, vitaminkészítményekben és a gyógyszerekben is jelen van rejtett formában?

Szerencsére a jogi szabályozásoknak, ma már szinte minden terméken kötelező feltüntetni az allergén információkat, így a fenti étlapon is látható az ételek allergén tartalma.

Évek óta kampányolok, és most is azt mondom, hogy a legbiztonságosabb, ha Te magad főzöd az ételedet. Igen, tudom hogy időigényes és hogy nehéz megoldani a család, munka, háztartás háromszögében, de csak így tudod biztosan, hogy honnan származik az alapanyag, az ételeid milyen összetevőkből állnak, és garantáltan gluténmentesek.

Jó szívvel ajánlom Neked a PALEOkos receptkártyáimat. A receptjeimet bátran fogyaszthatják gluténallergiások, lisztérzékenyek, tejérzékenyek, szója allergiások, de akár Candida betegségben szenvedők is.
Kattints ide és nézd meg a recepteket itt >>

5 thoughts on “Közétkeztetési katasztrófa és a gluténallergia”

  1. 3 gyerekes anyuka vagyok, most ismerkedünk a paleo étrenddel, és kezdjük lassan az áttérést. Nagyon örülök, hogy megtaláltalak, igazán alapos vagy a témát illetően. Viszont a legnagyobb félelmem ezzel kapcsolatban, hogy pont a bölcsiben, oviban, suliban aztán nem fognak a gyerkőcök glutén-, tej- és cukormentes ételeket kapni. Ezt Te személy szerint hogy’ oldod meg? Minden nap viszel / csomagolsz nekik ebédet is? Vagy hideget esznek? Mi a helyzet vendégségben? Mondjuk annyiban mi szerencsések vagyunk, hogy egyikünk sem allergiás, szimplán így döntöttünk, de ha már csináljuk, akkor 100%-osan szeretnénk… Válaszodat előre is köszönöm 😊

  2. Kedves Eszti! A gyerekeknek mindig hideg étel pakolok: szendvicseket, pogácsát, fasírtot, gyümölcsöket, paleo sütiket, darabolt zöldséget stb. Otthon pedig meleg ételt esznek. Sajnos másképp nem lehet megoldani. Vendégségben általában mindig van valami paleós hús, vagy ha nem, a házigazdától lehet kérni gyümölcsöt, vagy paleo étrendbe illeszthető ételt. Nem szabad “szégyenlősködni”, a barátok általában megértik a problémát és segítőkészek. Vész esetén a táskámban mindig tartok ilyenkor pl. szalonnaropit, almát vagy aszalt gyümölcsöt.

  3. Kovács Ferencné Joli

    Sziasztok!
    Számomra is nehéz ez a kérdés. Mi nem vagyunk paleon, de cukor-, glutén- és tejmentesen étkezünk. A családban több immunbeteg is van mindenféle megnyilvánulással. A kisfiam lassan kezdi az óvodát, de amikor elmondtam ezt az óvónőknek, egyrészt majd bekaptak, másrészt tudtomra adták, hogy ők szülőként igenis adnának tejet is, meg a többit, és különben is. Teljes kompromisszum hiány mutatkozott. Nagyon el vagyok keseredve. Nem vihetem majd neki az ebédet, mert… csak. És amúgy is látták egyszer sajtos pogácsát enni. Kiforgatták a szavaimat, mindenbe belekötöttek. Vigyek róla papírt, akkor meg tudják oldani. Papír nélkül nincs jóindulat. Elszomorító, hogy ennyi a joga a szülőnek. Joli

  4. Az az érdekes, hogy vallási alapon lehet a gyerekeknek pl. disznóhús mentes, vagy kóser ételt kérni az óvodában. Szóval a vallás, a hit megalapozott indok, a szülői döntéseim az egészségről, az étkezésről nem az. Most fogunk beiratkozni iskolába, már láttam, hogy csak orvosi igazolással kaphat a gyerek glutén, vagy tejmentes menüt. Ez azért elég visszás…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük