3 + 1 gyakori kifogás (nyafogás)

kifogas

kifogasNincs olyan hét, hogy ne kapjak olyan levelet, amiben a paleo diétát támadják.

Jönnek a kifogásokkal, hogy az ősember honnan szedett volna kókuszolajat, vagy eritritet, és egyáltalán hol lehet most mammut húst beszerezni?

Nem áll szándékomban ezeket a levélírókat egyesével meggyőzni, hiszen ha vették a fáradtságot a levélíráshoz, bizonyára érdeklődnek a paleo diéta iránt, de egyelőre még azon dolgoznak, hogy megmagyarázzák, MIÉRT NEM akarják, vagy tudják elkezdeni.

Aki meg akar tenni valamit, talál rá módot, aki nem, az talál kifogást.

Stephen Dolly

Jöjjenek hát a leggyakrabb kifogások, amivel nap mint nap megtalálnak a levélírók:

1. Nem tudom megoldani a főzést!

A Paleonak a legizgalmasabb része a főzés. Van, aki még életében egy rántottát sem dobott össze, van, aki három műszakban dolgozik, van, aki utál főzni. Sorolhatnám az indokokat, ki miért nem tudja megoldani a paleo étrendet.

Nem akarok panaszkodni, de munka, háztartás, három gyerkőc, vállalkozás mellett főzök a családomra lassan 9 éve. Nem mondom hogy könnyű, de két-három naponta főzök, sok mindent kiadagolok, vagy lefagyasztok.

A szakácskönyveim segítségével lépésről-lépésre megmutatom a paleo főzés titkát. Még akkor is remekelni fogsz, ha eddigi életedben még egy tojást se főztél meg 🙂

Idővel kialakul a rutin nálad is, csak vágj bele!

2. Nem tudok élni krumpli és tej nélkül!

Igen, tudom, sok mindent nem eszünk. Nincs több Túró-Rudi meg tejszelet és a gyümölcsjoghurt is felejtős. A sült krumpli, a rizs, a tészták, a kenyerek és péksütemények mind-mind már a múlté.

A paleo étrend alapja a hús, a zöldségek, a gyümölcsök, a  tojás, és a magok. Így nem ehetünk tejet, tejtermékeket, amit nagyon sokan szeretnek. 

No de mennyi új dolog jön be az étrendünkbe!

A sok-sok gyümölcs, a zöldségek, amiket eddig alig-alig ettünk. A finom magvak, és a belőlük készült finom paleo sütemények.

Fogd fel ezt egy izgalmas kalandnak: végre új ízeket próbálhatsz ki, változatosabban fogsz étkezni.

Nagyon fontos, hogy ne arra koncentrálj, hogy mit NEM lehet, hanem hogy mit LEHET!

paleo-zoldsegek

3. Vegetáriánus vagyok, utálom a húst!

Van, aki utálja a húst, van aki a zöldségekkel nincs közelebbi barátságban és olyanról is hallottam, aki nem eszik gyümölcsöket. Nem vagyunk egyformák! A paleo étrend nem azt jelenti, hogy innentől kezdve reggel-délben-este húst kell enned hússal.

Ez egy óriási félreértés!

Ha eddig nem ettél túl sok húst, akkor ezután sem kötelező! Ha naponta egy étkezés (általában az ebéd) alkalmával eszel húst, az már nagyon jó eredmény! Ha eddig vegetáriánus voltál, senki sem kötelez arra, hogy Tatár Bifszteket reggelizz véres steak-kel 🙂 Egyél halat, tojást és néha finom csirkemellet.

+1 Én nem vagyok olyan fajta!

Ha te nem olyan fajta vagy (akinek kitartása van, aki be tudná tartani a szabályokat), akkor közlöm, hogy én sem így születtem. De idővel beletanultam!

Senki sem úgy jön a világra, hogy azonnal tud járni, gondolom ezzel te is így voltál 🙂

Elindultál, majd elestél, de felálltál, majd újra elestél és ezt egészen addig űzted, míg megtanultál járni. Később kipróbáltad a biciklizést, kijártad az iskolát, sőt, lehet, hogy még egyetemi diplomát, vagy jogosítványt is szereztél.

A paleóban sincs ez másképp!

A paleo nem vallás, senkit nem zárnak börtönbe, ha néha napján bűnözik. Belevágsz, majd elcsábulsz, azután újra kezded, megint becsúszik egy lekváros fánk, de egyszer csak arra ébredsz, hogy már nem kívánod úgy az édességeket, és a régen úgy imádott sütid íze sem ugyanaz már.

Úgyhogy hajrá, nincs több kifogás!

Ha segítségre van szükséged, akkor kezdd el itt és most >>

11 thoughts on “3 + 1 gyakori kifogás (nyafogás)”

  1. A paleo tulajdonképpen egy jól hangzó elnevezés. nem azt jelenti, hogy azt eszi, amit az ősember. Hanem azt, hogy a gluténos liszteket, a tejtermékeket, meg még néhány dolgot kihagy. És igazad van, sokkal több van, amit lehet, mint az, amit nem. Csak az ember a rutin rabja, nagyon tudatosnak kell lenni, hogy átállj. Ennél sokkal könnyebb kritizálni.

  2. Zsovárné Kovács Judit

    Kedves Szilvia! Már több mint négy éve szigorú paleo diétát tartok, és nem bántam meg, hogy átálltam erre az étkezési formára. Súlyos betegségből gyógyultam meg, (colitis ulcerosa) teljesen tünetmentes vagyok, semmi pénzért nem térnék vissza a sokak szerint “normális” étkezésre. A család és a munka mellett is meg tudtam tudom oldani a főzést és a sütést, pedig a család többi tagja nem paleo diéta szerint étkezik. Szerintem ha valaki betegség miatt akar átállni erre az életformára, addig úgysem fog neki sikerülni amíg fejben el nem dönti, hogy bizony erre van szüksége. Én kerek egy évet gondolkodtam, és kifogásokat találtam, de kellően beteg lettem ahhoz, hogy rájöjjek nincs mit veszítenem ki kell próbálni. És láss csodát! Két hét sem kellett, hogy jobban legyek, és egy hónap múlva teljesen megszűnt a vérzés, a hasmenés és a puffadás is. Azóta is jól vagyok, ja és a paleo elkezdésével egy időben minden gyógyszert félretettem, (Medrol, Pentasa, Budenofalk) és azóta sem szedek semmit. Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a táplálkozási formát, ha beteg akkor azért, hogy meggyógyuljon, ha egészséges akkor meg vigyázzon rá mert az a legnagyobb kincs.
    Üdvözlttel: Zsovárné Kovács Judit

  3. Amíg az ember magától nem jön rá hogy ezt én tényleg akarom, akkor azt senki sem fogja rá venni. Nekem is voltak régem kifogásaim. Tényleg nagyon sokféleképpen lehet főzni. Semmivel nem vesz el több időt mint a hagyományos ételek főzése és én valamikor több félét főzök mert a családban csak egyedül én paleózom. És még így is megoldható.

  4. Teljesen egyetértek a leírtakkal. Mióta paleozom sokkal izgalmasabb a főzés, sokkal több zöldséget eszek, és most tudtam meg, hogy a sült zöldségek milyen finomak. 🙂

  5. Szia Szilvia !
    Én már nagyon unom az emberek azon megjegyzéseit hogy az ősember sem evett kókuszzsírt meg hasonlók. És akkor elgondolkodom azon hogy az első alkalommal én is pontosan így álltam ehhez a dologhoz Új volt szokatlan. A szokás az nagy úr. Tényleg a fejben kell eldőlnie a dolognak. Én nem vagyok beteg hála istennek, csak csupán szeretném megőrizni az egészségemet. És sokkal jobban érzem magamat amióta paleózok. Tényleg igaz hogy a sütik sem esnek már jól. Már minden túl édes. Pedig mindig a sütemények voltak a gyöngéim. Szóval, idő kell ahhoz hogy az ember fejben eldöntsön dolgokat, aztán már megy minden magától. Neked meg kitartást és sikert a munkához amit csinálsz. Tudod nagyon jó hogy vagy nekünk. Legyen szép napod! Tisztelettel: Ildikó

  6. Szerintem azt is fontos hangsúlyozni, hogy a paleo nem ősember-étrend, hanem a ma élő természeti népek étrendje is. Tehát nem arról van szó, hogy pár őskori lelet alapján megállapították, hogy mivel táplálkoztak az ősemberek és hogy milyen betegségeik voltak vagy éppen nem voltak.A ma élő természeti népek a jó példa arra, hogy ők mennyivel egészségesebben nálunk.Azért azt hozzátenném az igazság kedvéért, hogy nem mindegyik természeti nép él paleolit étrenden és mégis egészségesek. Pl.tarahumara indiánok szinte csak általuk termesztett kukoricát és ebből készült ételeket esznek, vagy van olyan törzs, amely szinte kizárólag gyümölcsöket eszik, mert ahhoz fér hozzá és ott vannak ugye az eszkimók, akik szinte csak és kizárólag állati fehérjét fogyasztanak.Vagy például a hunzák, akiknek a táplálkozás alapját a sárgabarack képezi. Illetve szerintem a táplálkozás csak egy része az életmódnak, a mozgás a másik része. A tarahumara indiánok pl.minden megerőltetés nélkül mosolyogva lefutnak 100-150 km-t, a hunzák akár 15-18 órát is képesek aktív fizikai tevékenységgel tölteni.Tehát a nyugati ember heti 2-3 fél vagy 1 órás futása, úszása még mindig sehol nincs a valós, szinte egész napos fizikai aktivitáshoz képest.Nem használnak vegyszereket semmihez, tehát szerintem az étrenden felül érdemes az életmódot is minél természetesebbé tenni.Nyilván amennyire lehetséges jelen társadalmunkban.:-)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük