Tejallergia – miért kerüld a tejfogyasztást!

tejallergia

tejallergiaA tejjel és tejtermékekkel nemcsak a paleósoknak van bajuk, hanem egyre többen vannak, akik küzdenek a tejallergia tüneteivel, vagy csak odafigyelnek az egészségükre és mellőzik a fogyasztását.

A tejipar a médiának köszönhetően annyira belesulykolta az emberek fejébe, hogy a tej egészséges, hogy még a tejallergia következtében kialakuló rohamok és kellemetlen tünetek ellenére az emberek foggal-körömmel ragaszkodnak a tejfogyasztáshoz.

Egy korábbi blogbejegyzésemben már írtam a tejről, de magáról a tejallergia témájáról még nem.

Kétféle tejallergia ismert, az egyik a laktóz intolerancia, a másik pedig a tejfehérje allergia.

Laktóz intolerancia

A laktáz enzim hiánya azzal jár, hogy az illető nem tudja megemészteni a tejben levő összetett cukrokat, puffad, hasmenése lesz a tejtől.

Tejfehérje allergia

A tejfehérje allergia viszont komoly immunológiai reakciót vált ki. Amikor a tehéntejben található fehérjék áthatolnak a bél nyálkahártyáján, a szervezet immunrendszere idegen behatolókként azonosítja, és akcióba lendül ellenük. Hogy kivédje a támadást, ellenanyagot kezd termelni, amelyek megtámadhatják a szerveket: az orrot, a bőrt, a garatot, a beleket, a tüdőt, az ízületeket, vagy például a keringési rendszert.

Miért nem megoldás a laktózmentes tej, vagy a laktáz enzim fogyasztása?

Mindkét tejallergiának más-más a tünete, míg a laktóz intoleranciás enyhítheti, elnyomhatja az allergia tüneteit a laktózmentes tej vagy a laktáz enzim fogyasztásával, addig a tejfehérje allergiásnak teljes tejmegvonás szükséges!

Honnan tudhatod, hogy tejallergia áll a tüneteid mögött?

Sajnos a vizsgálati módszerek nem adnak 100%-os eredményt, így ha az alábbi tüneteket észleled, akkor néhány hétre érdemes a tejtermékeket teljesen száműzni, és ha megszűnnek a kellemetlenségek, biztos lehetsz benne, hogy tejallergia állt a háttérben.

Mik a tejallergia tünetei?

A tejallergia tüneti közt szerepelhet ízületi merevség, izomfájdalom, bőrgyulladás, ekcéma, depresszió, indokolatlan hízás, orrnyálkahártya gyulladás, arcüreggyulladás, bélgörcs, gyomor- és bélpanaszok, asztma, ízületi fájdalom, fejfájás, csontritkulás is.

Mit lehet akkor tenni?

Ha el akarod kerülni a tejallergia kellemetlen tüneteit, a legjobb, ha lemondasz a tej fogyasztásáról. Sokan próbálják meg helyettesíteni növényi tejekkel a tejet, de az az igazság, hogy egyik sem adja vissza igazán a tej ízvilágát.

Kicsit olyan ez, mint a kenyérkérdés. Hasonlót tudsz készíteni paleo alapanyagokból, de ugyanolyat nem, mint a hagyományos kenyér és ezt jobb, ha belátod.

Ettől függetlenül én használok kókuszkrémet a tejszín helyettesítésére, a kávémba is ezt teszek tej helyett, és néha készítek gyümölcsjoghurtot is belőle.

Tejallergia esetén NEM ELÉG csak a tejet, tejtermékeket kerülni!

Mindig nézd meg a boltban a termék címkéjét, mert szinte minden feldolgozott élelmiszerben megtalálható elrejtve tejszármazék: pl. tejsavó, kazein, vagy tejfehérje. Ezek legalább annyira ártalmasak, mint maga a tej.

Hogy miért szükséges tejszármazékot elrejteni mindenbe, még nem jöttem rá, de biztosan van rá valami magyarázata az élelmiszeriparnak.

Tejallergia esetén hogyan jutsz elég kalciumhoz?

Jó ha tudod, hogy a tejtermékeknél vannak sokkal jobb kalcium-források! Fogyassz elegendő mennyiségben magas kalciumtartalmú ételeket, mint például a kelkáposzta, a szezámmag, a mandula, a fehérrépa, a brokkoli, a narancs vagy a napraforgómag. Mivel a nagyüzemi növénytermesztésnek köszönhetően ma már elenyésző a zöldségek ásványianyag-tartalma, szerintem még jobb, ha inkább táplálék-kiegészítők formájában veszed magadhoz a szükséges kalciumot.

Ha eddig még nem győztelek volna meg!

A fent felsoroltakon kívül, van más indokom is, miért nem fogyasztok tejet.

Ahhoz, hogy a tehénnek teje legyen, meg kell termékenyülnie és fialnia. A kisborjút az ellés után 12 órával erőszakkal eltávolítják az anyjától, és ez így megy évről évre annak érdekében, hogy a tehén folyamatosan tudjon tejet leadni. Természetes körülmények között 20-25 évig él egy tehén, az intenzív tejtermelés miatt jó, ha megéri a 4-5 évet!

A tej tartalmazhat hormonokat, gennyet, gyógyszereket, állati ürüléket, antibiotikumot, nyákokat stb. Rendszeresen találnak benne A1 béta kazein fehérjét, amit genetikai mutáció okoz. Ez az A1 tej valószínűleg hozzájárul több tucat súlyos betegség kialakulásához, mint amilyen a szívbetegség, az 1. típusú cukorbetegség, a rák, az autizmus és a skizofrénia.

Ezen felül a tejüzemekben a teheneket szélsőséges körülmények közt tartják, hormonokkal és antibiotikumokkal tömik, állathoz sem méltó módon bánnak velük. Mocsokban, fekáliában és húgyban ácsorognak a nap 24 órájában úgy, hogy közben fejőgép csüng a tőgyeiken. (Erről a youtube-on rengeteg tényfeltáró videót lehet találni, így nem részletezem.) Az a dobozos vagy zacskós tej ki tudja honnan származik, milyen tejüzemből, milyen tartási körülmények közül, még jó hogy pasztörizálják fogyasztás előtt…

Miért iszunk még mindig tejet?

Évmilliókon keresztül jól elvoltunk tehéntej nélkül, ráadásul az ember az egyetlen emlős a világon, amely felnőtt korában is tejet fogyaszt, holott szervezetünk nem jól tűri a tejet, az a ritka, ha valakinek semmilyen panaszt nem okoz.

Ettől függetlenül, mégis napi szinten fogyasztjuk.

Tényleg olyan nagy szükségünk van a tejre?

Forrás

8 thoughts on “Tejallergia – miért kerüld a tejfogyasztást!”

  1. Szia!
    A fentiekkel tökéletesen egyetértek, de mi a helyzet a kecsketejjel? Lassan két hónapja isszuk és csak jót tudok mondani a hatásáról!
    Üdv.: Ibolya

  2. Nem látom a hivatkozást a forrásra, ami:
    Forrás:Peggy Warren: The Truth About Milk. Collectie Evolution Magazine, 2013 nov.
    Nem túl elegáns megoldás.

  3. Bár a gabonaféléket is ki kell iktatni, mégis rákérdezek, hogy a rizsital kávéba fogyasztható e? Évek óta ezt használom. Az egész cikket elolvasva nagyon sok tapasztalatomat megerősítve látom. Az erőlevest hosszú idő óta heti kétszer is fogyasztom és valóban jónak tartom. Ám a cikk után, ha kell több
    hétig és esetleg hónapig is vállalom. Tudniillik a cikkben található ki nem ürült méreganyag csomókban való megjelenését tapasztalom hetek óta főleg az arcomon, holott még pubertás koromban sem voltak pattanásaim. Lassan múlnak el, hogy aztán napok után megjelenjen újabb.

  4. Kedves Paleo-diéta.
    Bennem az a gondolat merült fel a cikk kapcsán, hogy ugyanennek az állatnak a húsát megenni viszont egészséges? Hiszen a paleo ha jól tudom, a húsfogyasztást nem tiltja. Én etikai okok miatt (amit olyan remekül taglal a cikk) igyekszem csak bio tejtermékeket fogyasztani, de a hússal kapcsolatban felmerült ez a kérdés bennem (bár én vegetáriánus vagyok, úgyhogy tényleg csak kíváncsiság).

  5. A tejet az utód számára “gyártja” a szervezet, olyan az összetétele, ami az újszülöttnek a legmegfelelőbb. Ez állandóan változik, ahogy fejlődik az utód. Például az elején tele van növekedési hormonnal, hogy az egyed gyorsan, szépen fejlődjön, később más összetevők változnak benne. Erre nincs felkészülve a szervezet, ezért sem érdemes fogyasztani. A hús viszont egészen más. A fehérje számunkra tökéletes táplálék.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük